کارآفرینان برتر ملی قوانین متناقض مخل فضای کسب و کار، سودهای بالای بانکی، تامین نقدینگی و سرمایه در گردش و فضای بی اعتمادی در اقتصاد را از جمله مهمترین دغدغه‌های این روزهای خود می‌دانند.به گزارش خبرنگار مهر، مردادماه امسال دوازدهمین جشنواره ملی کارآفرینان برتر به میزبانی وزارت کار برگزار شد و ۱۰ کارآفرین برتر ملی معرفی شدند. در همان زمان نماینده کارآفرینان برتر کشوری مهمترین مشکل و مانع فعالان اقتصادی را قوانین دست و پاگیر کارآفرینی و کسب و کار عنوان کرد.

در این میان اگرچه، پرداخت تسهیلات گران قیمت نظام بانکی نیز از دیگر چالش‌های فعالان اقتصادی است اما به اعتقاد یکی از کارآفرینان برترملی، اقتصاد کشور در یک فضای «بی اعتمادی» و «بلاتکلیفی» قرار دارد. از سوی دیگر پیچیده کردن تشریفات صادرات از دغدغه فعالان اقتصادی و کارآفرینان تولیدی است.

در همین زمینه حمیدرضا قلمکاری یکی از کارآفرینان برتر ملی در حوزه کشاورزی از استان اصفهان، درباره دغدغه کارآفرینان به خبرنگار مهر گفت: کارآفرین دارای دو مولفه اصلی «عشق» و «امید» است و اگر دولت بخواهد با قوانین ضدونقیض و دست و پاگیر برای کارآفرینان مشکل ایجاد کنند «عشق» را از کارآفرین می گیرد؛ در این فضای ناامیدی اقتصاد، دولت باید امید را در بین فعالان اقتصادی به ویژه کارآفرینان تقویت کند اما زمانیکه به این حجم از عدم اطمینان در فضای کسب و کار کشور احساس می شود، مطمئنا کارآفرین «امید» خود را از دست می‌دهد.

وی با اشاره به ایرادات فنی سامانه جامع تجارت گفت: در حال حاضر سامانه جامع تجارت نه تنها در جهت تسهیل کسب و کار عمل نمی کند بلکه می تواند مخل فضای کسب و کار باشد. قطع به یقین اگر سامانه جامع تجارت بخواهد بخاطر یک ویرایش در یک ثبت سفارش برای واردات مواد اولیه تولیدی، واردکننده را مجبور کند که مجددا بحث اهلیت و تایید فنی و تایید تخصیص ارز را از سرخط شروع کند، مطمئنا مشکلات عدیده ای برای تولید و اشتغال کشور ایجاد می شود.

این فعال اقتصادی گفت: دو نکته برای فعالان اقتصادی بسیار حائر اهمیت است؛ نخست اینکه ایرادات سامانه جامع تجارت که عمدتا آی تی بیس هستند، حتما باید رفع شوند تا ثبت سفارش با سرعت بیشتری صورت گیرد؛ دوم اینکه بانک مرکزی باید در نقل و انتقال مالی برای فعالان اقتصادی چاره ای بیاندیشد.

وی با تاکید بر اینکه تولیدکنندگان واقعا امروز نگران تامین مواد اولیه مورد نیاز هستند، افزود: در این بین بانک‌ها نیز متاسفانه به دنبال سود انتقاد پول هستند و خود را جدای از سیستم می دانند.

این کارآفرین برتر ملی با بیان اینکه دولت نمی تواند کارآفرین را تنها بگذارد، ادامه داد: کارآفرین فقط به وام و تسهیلات بانکی نیاز ندارد بلکه به تسهیل امور کسب و کار بیش از هر چیز دیگری نیاز دارد. ما در یک جنگ اقتصادی قرار داریم و قطعا باید همه دستگاه ها و نهادها، متحد با مردم و فعالان اقتصادی به خروج از این شرایط کمک کنند.

قلمکاری گفت: یکی دیگر از مشکلات اساسی کارآفرینی و خوداشتغالی در کشور، فاصله بسیار زیاد دانشگاه با صنعت و دانشگاه با بازار کار است که ایجاد این پل ارتباطی می تواند در توسعه کسب و کار کمک کند.

این فعال اقتصادی تاکید کرد: قطعا در همین شرایط اقتصادی نیز می توان کارآفرینی کرد اما اساسا بحث «بی اعتمادی» و «بلاتکلیفی» را در اقتصاد داریم که باید مرتفع شود. امروز می توانیم در کارآفرینی فعالتر باشیم به شرطی که متحد باشیم. امروز می توانیم در فضاهای جدید تحت عنوان اقیانوس آبی نیازهای جدید در مصرف کننده را شناسایی و با ایجاد فضاهای جدید، کسب و کارهای خلاقانه ایجاد کنیم.

با مشقت پول خود را به ریال تبدیل می کنیم

محمد شاکری، دیگر کارآفرین برتر ملی در بخش کشاورزی از استان خراسان رضوی، درباره دغدغه کارآفرینان به خبرنگار مهر گفت: چالش اساسی و اصلی که البته فقط مشکل کارآفرینان نیست بلکه فعالان اقتصادی در بخش‌های مختلف با آن مواجه هستند، مشکلات بانکی و ارزی در کشور است. در حال حاضر ما به عنوان یک تولیدکننده و صادرکننده وقتی یک محصول را تولید  و صادر می‌کنیم زمانی که قرار است این محصول به پول برسد عملا همه راه‌ها بسته است و باید با یک لطائف الحیلی پول خود را به ریال تبدیل کنیم.

وی ادامه داد: علاوه بر این، اعلام کردند صادرکنندگان باید ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما عرضه کنند؛ تولیدکننده از طرفی باید مواد اولیه محصول تولیدی خود را با ارز آزاد خریداری کند اما زمانی‌که قرار است این محصول به یک عایدی برای او تبدیل شود، باید بر اساس نرخ اعلامی در سامانه نیما ریال خود را دریافت کند.

این کارآفرین برتر ملی افزود: امروز تولیدکننده نیاز به هیچ کمک تسهیلاتی و مالی از دولت ندارد، همین که دولت خود مانع درست نکند و تشریفات صادرات را پیچیده تر نکند بزرگترین حمایتی است که می تواند از تولیدکنندگان داشته باشد.

 بدهی بانکی کارآفرینان استمهال شود

غلامعلی اسلامی زاده دیگر کارآفرین برتر ملی نیز با اشاره به موانع پیش روی کارآفرینان، با بیان اینکه هزینه کارآفرینی و اشتغالزایی برای هر نفر بسیار کمتر از هزینه‌های دولت برای یک فرد بیکار است، گفت: بیکاری از حوزه  اجتماعی و اقتصادی می‌تواند هزینه‌هایی را برای کشور ایجاد کند.

وی با اشاره به شرایط اقتصادی موجود در کشور افزود: در این شرایط حساس انتظار و توقع ما کارآفرینان از دولت و دستگاه‌های اجرایی این است که با کمک به کارآفرین، اشتغال و تولید موجود کشور پایدار بماند و تهدید نشود تا با خروج از وضعیت حساس فعلی حاکم بر اقتصاد، طرح های توسعه‌ای رونق یابد.

این کارآفرین برتر ملی در بخش کشاورزی از استان خوزستان، با اشاره به انتظارات از دولت برای حمایت از کارآفرینان گفت: کمک‌هایی که دولت می‌تواند داشته باشد در حوزه مالیاتی، کاهش بار مشکلات مالیاتی است، از طرفی در حوزه نظام بانکی نیز انتظار می‌رود بدهی کارآفرینان و تولیدکنندگانی که در شرایط فعلی امکان بازپرداخت تسهیلات خود را ندارند با حفظ سود حمایتی، استمهال شود و این استمهال مشروط به دریافت بدهی با سود ۱۸ درصد نشود.

اسلامی زاده، با بیان اینکه استمهال بدهی بانکی کارآفرینان می تواند یکی از مهمترین حمایت‌های دولت باشد، ادامه داد: بر اساس پیگیری‌های انجام شده، این مشکل نیازمند حمایت در سطح دولت است تا با مجوز به سیستم بانکی امکان بهره مندی کارآفرینان از این امکان را فراهم کند.

این فعال اقتصادی با طرح پیشنهاد خود به جوانان متقاضی ورود به عرصه خوداشتغالی و کارآفرینی گفت: من در شرایط سخت اقتصادی تصمیم به کارآفرینی گرفتم و به جوانان توصیه می‌کنم با شجاعت و جسارت در برابر مشکلات پیش رو مقاومت کنند و هرگز موانع، آنها را به گذشته هدایت نکند چراکه قطعا مشکل برطرف خواهد شد.

وی تاکید کرد: بیش از سرمایه مالی، مهتمرین سرمایه یک کارآفرین اراده و اعتماد به نفس است که جوانان کارآفرین باید با تقویت اعتماد به نفس، خود را برای ورود به فصل جدیدی از زندگی آماده کنند.