بررسی وضعیت اقتصادی کارگران در دستور کار شورای عالی کار

  • کد خبر: ۱۲۵۰۰
  • ۱۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۷

شورای عالی کار روز سه‌شنبه با دستور کار وضعیت اقتصادی نیروی کار تشکیل جلسه می‌دهد
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، دعوت‌نامه حضور در نشست شورای عالی کار برای نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت امروز ارسال شد و روز سه‌شنبه نشست شورای عالی کار برگزار می‌شود.


بر اساس این گزارش، دستور کار قید شده در دعوت‌نامه بررسی وضعیت اقتصادی نیروی کار و قدرت خرید کارگران است.


پیش از این کمیته مزد شورای عالی کار در 19 شهریور ماه با بررسی میزان کاهش قدرت خرید کارگران به این مصوبه رسید که 800 هزار تومان هزینه‌های زندگی کارگران افزایش داشته است.


در نشست 19 شهریور ماه نمایندگان گروه‌های کارگری، کارفرمایی و دولت کاهش 52 درصدی قدرت خرید کارگران را مصوب و مقرر کردند تا پیشنهادهایی برای جبران کاهش قدرت خرید در شورای عالی کار بررسی و تصویب شود.


بر اساس این گزارش، کمیته مزد شورای عالی کار پیشنهاد احیای ستاد بُن را به عنوان مصوبه این کمیته برای تصویب نهایی به شورای عالی کار ارجاع کرده بود اما نشست شورای عالی کار از همان زمان تاکنون علی‌رغم درخواست‌های مکرر گروه‌های کارگری برگزار نشد.


بر اساس آنچه شریعتمداری وزیر کار وعده داده است این نشست قرار است سه‌شنبه همین هفته برگزار شود.


عقب‌ماندگی 800 هزار تومانی هزینه‌های زندگی مربوط به بررسی‌ها در شهریور ماه بود و در تیر ماه گذشته رئیس کمیته مزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار گفته بود که بر اساس آخرین محاسبات انجام شده 800 هزار تومان عقب‌افتادگی دستمزد کارگران به یک میلیون و 42 هزار تومان رسیده است.