دستمزد کارگران در شرایط کنونی اقتصاد کشور باید شناور شود

  • کد خبر: ۱۲۵۲۲
  • ۲۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۲

نایب رییس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی آذربایجان شرقی معتقد است: مزد شناور در شرایط کنونی بهترین راهکار برای رفع مشکلات معیشتی کارگران است.


«حبیب صادقزاده» در گفتگو با خبرنگار ایلنا اظهار داشت: براساس مکانیزم‌های تعریف شده در ماده ۴۱ قانون کار، اجرای مزد شناور در شرایط کنونی‌ اقتصاد کشور می‌تواند قابلیت اجرایی داشته و مفید واقع شود.

او با تاکید بر اجرای ماده ۴۱ قانون کار در تعیین مزد اظهار داشت: براساس این ماده از قانون کار، شورای عالی کار همه ساله موظف است میزان حداقل مزد کارگران را برای نقاط مختلف کشور یا صنایع مختلف باتوجه به چند معیار تعیین مزد مشخص نماید.

وی گفت: بر این اساس حداقل مزد کارگران می‌بایست باتوجه به درصد تورمی که از طرف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌شود، تعیین شود البته در کنار آن حداقل مزد باید بدون آن که مشخصات جسمی و روحی کارگران و ویژگی‌های کار محول شده را مورد توجه قرار دهد به اندازه‌ای باشد تا زندگی یک خانواده که تعداد متوسط آن توسط مراجع رسمی اعلام می‌شود را تامین نماید. البته در تبصره این قانون به صراحت تصریح شده که کارفرمایان موظفند در ازای انجام کار در ساعات تعیین شده قانونی به هیچ کارگری کمتر از حداقل مزد تعیین شده  پرداخت نکنند و در صورت تخلف، ضامن مشمول خسارت تاخیر تادیه مابه‌التفاوت مزد پرداخت شده و حداقل مزد جدید است.

صادق زاده افزود: متاسفانه در طول سال‌های گذشته تنها شاهد بوده‌ایم که حداقل دستمزد کارگران تنها براساس  میزان نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی تعیین شده البته این را هم باید اضافه کرد که اعمال این نرخ تورمی برای تعیین حداقل دستمزد هم درست اجرا نشده است.