شهرهای کارآفرین برای رفع مشکلات اقتصادی ایجاد شود

  • کد خبر: ۱۲۶۴۳
  • ۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۹


دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام پیشنهاد کرد برای رفع مشکلات اقتصادی، ایده شهرهای کارآفرین با کمک دانشگاهیان تهیه شود تا در کنار ایالت های اقتصادی اجرایی شوند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محسن رضایی» روز دوشنبه در همایش هفته جهانی کارآفرینی، راهکارهای خود را برای برون رفت اقتصاد ایران از شرایط کنونی بویژه موانع ناشی از تحریم ها تشریح کرد و اظهار داشت: برای عبور از تحریم ها نیاز به ایجاد نهضت و جنبش داریم تا بتوانیم تهدیدها را به فرصت تبدیل کرده و به نوآوری و سازندگی برسیم.
وی افزود: برای عبور از مشکلات ناشی از تحریم، لازم است تا تخریب غیر سازنده ای که ترامپ رئیس جمهور آمریکا در پیش گرفته است را به یک فرصت سازنده تبدیل کنیم.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: تخریب غیرسازنده ترامپ منجر به غیر واقعی شدن قیمت‌ها شده است، اما با کمک کارآفرینان و ایجاد فرصت های شغلی جدید می‌توانیم از این سختی ها به سهولت عبور کنیم.
رضایی با بیان این مطلب که کارآفرینی خط مقدم مقابله با تحریم‌های ناجوانمردانه آمریکا است، گفت: توسعه یک مفهوم اقتصادی چندجانبه است که در آن امور سیاسی، اجتماعی اقلیمی و فرهنگی نقش دارند.
وی با بیان اینکه برای توسعه، مدل های مختلف طراحی شده است، ادامه داد: کارآفرینی در تمامی مدل های اقتصادی وجود دارد و در تمامی مدل ها نسبت به این مقوله تاکید شده است.
رضایی، کارآفرینی و محیط کسب و کار را 2 عامل موثر در تحقق رشد و توسعه اقتصادی معرفی کرد و خاطرنشان ساخت: کارآفرین ها منجر به افزایش مهارت، انباشت سرمایه، نوآوری و خلاقیت می شوند بنابراین لازم است تا در این دوره از اقتصاد ایران به این مقوله توجه شود.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: اگر ناامنی های اول انقلاب را نداشتیم، امروز به کار آفرینی بزرگ در عرصه اطلاعاتی و امنیتی تبدیل نمی‌ شدیم؛ همانطور که اگر جنگ نمی شد، امروز یکی از تولیدکنندگان تجهیزات نظامی نبودیم.
رضایی بر ایجاد ایالت های اقتصادی در ایران تاکید کرد و افزود: ایالت‌های اقتصادی همان ایجاد شهرک‌های کارآفرینی است تا زیرساخت‌های توسعه اقتصادی را در کشور فراهم کنیم.

** تعارض های بنیادی نظام اجرایی و کارآفرینان برطرف شود
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این همایش گفت: بین نظام اجرایی و آنچه که کارآفرینی نامیده می شود تعارض های جدی وجود دارد که باید این تعارضات به شکل جدی برطرف شود.
عیسی منصوری اظهار داشت: یکی از تعارض های اصلی این است که در نظام اجرایی به پرداخت تسهیلات به علاوه تکنولوژی حمایت از کارآفرینی می گویند در حالی که کارآفرینان به دنبال دریافت تسهیلات نیستند.
وی تصریح کرد: کارآفرینان ما این روزها به دنبال اخذ تسهیلات نیستند اما پرداخت وام و صدور مجوز تنها راهکارهای حمایت مسئولان اجرایی از کارآفرینان است.
منصوری با تاکید بر ضرورت تنقیح قوانین حوزه کار و کارآفرینی خاطرنشان ساخت: قواعد حوزه کارآفرینی در ایران مربوط به 60 سال قبل است بنابراین باید این قوانین بازنگری شود.
این مقام مسئول گفت: بسته مربوط به کارآفرینی به زودی تدوین و با کارآفرینان به اشتراک گذاشته می شود.
منصوری اظهارداشت: دو پیشنهاد تعیین مزیت برای کارآفرینان ملی و محلی و برنامه ترویج کارآفرینی از سنین مدرسه را مطرح کرده ایم تا در این خصوص تصمیم های لازم گرفته شود.
معاون وزیر تعاون ادامه داد: در شرایط موجود باید میدان را به پهلوانان اقتصادی بدهیم و موانع موجود در مسیر آنان را به حداقل برسانیم.
وی افزود: در شرایط موجود نباید خوش بین باشیم بلکه باید واقع بین بوده و موانع را از پیش پای کارآفرینان و تولیدکنندگان برداریم.

**حمایت از کارآفرینی با برگزاری رویداد محقق نمی شود
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا در ادامه این جلسه مدیرکل بهره وری نیروی کار و کارآفرینی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: برای تحکیم فرهنگ پشتیبان کارآفرینی در جامعه نمی توان تنها به برگزاری رویدادهای مختلف در هفته جهانی کارآفرینی اکتفا کرد.
رحیم سرهنگی افزود: پیشبرد کارآفرینی موضوعی گسترده و پیچیده است و اجرای موفق برنامه ها و اثربخشی حداکثری آنها منوط به وجود عزم ملی در کنار تعامل جمعی دستگاه های اجرایی است.
وی تصریح کرد: امروزه در عرصه جهانی، کارآفرینان به عنوان افراد خلاق، نوآور و مبتکر، منشاء تحولات بزرگی در زمینه های صنعتی، تولیدی و خدماتی شده اند.در واقع کارآفرینی به عنوان عامل کلیدی در رشد و توسعه اقتصادی شناخته شده است و باید بستر لازم برای رشد آن را نیز فراهم آوریم.
رحیم سرهنگی افزود: بر اساس آمار منتشر شده از شاخص جهانی کارآفرینی، رتبه کارآفرینی ایران در سال 2018 در دولت دوازدهم با بهبود 13رتبه‌ای در میان 137 کشور جهان، از رتبه 85 به رتبه 72 رسیده است.
همچنین «گزارش منتشر شده نشان می‌دهد رتبه کارآفرینی ایران در منطقه منا (خاورمیانه و شمال آفریقا) به 11رسیده که در مقایسه با سال قبل، سه رتبه بهبود یافته است.»
وی خاطر نشان کرد: همچنین در این گزارش مشاهده می شود ارکان درک فرصت، پذیرش ریسک، شبکه‌سازی و پشتیبانی فرهنگی از گلوگاه‌های اساسی اکوسیستم کارآفرینی کشور هستند و ارزش رکن مهارت کسب و کارهای نوپا نسبت به سال 2017 افزایش یافته است. در سال 2018 ایران 4.7 بهبود امتیاز را تجربه کرده است و از این منظر پنجمین کشور جهان در بهبود امتیاز به شمار می رود.
مدیرکل بهره وری نیروی کار و کارآفرینی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به نیروی انسانی ماهر در کشور تصریح کرد: وجود نیروی انسانی ماهر منجر به افزایش نوآوری، ارتقای سطح فناوری، افزایش تعداد ثبت اختراعات و ابداعات، تولید دانش فنی، ایجاد اشتغال و توسعه بنگاه های کوچک و متوسط، تولید و توزیع درآمد در سطح جامعه و افزایش ثروت ملی در کشور می شود.
به گزارش ایرنا، سومین هفته ماه نوامبر هر سال میلادی، هفته جهانی کارآفرینی نامگذاری شده است؛ به همین مناسبت این همایش با حضور محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جمعی از کارآفرینان در سالن 17 شهریور این وزارتخانه برگزار شد.