در جلسه معاون وزیر کار با تعاونی‌ها چه گذشت؟

  • کد خبر: ۱۲۸۱۵
  • ۲۶ آذر ۱۳۹۷ - ۰۷:۲۰

معاون تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دیدار با رئیس اتاق تعاون ایران و مدیران عامل تعاونی‌های سراسر کشور از عزم راسخ خود برای حل مشکلات تعاونی‌ها و برنامه‌های خود در جهت ارتقای سهم بخش تعاون خبرداد.
به گزارش ایسنا، محمدجعفر کبیری در نشست اتحادیه های تعاونی‌های سراسر کشور که در محل اتاق تعاون ایران برگزار شد، از پیگیری اختصاص ردیف اعتباری مختص بخش تعاون در بودجه و مذاکره برای افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون خبر داد.


وی تاکید کرد: در حال حاضر نیازمند تشکیل کارگروهی در وزارت تعاون هستیم تا کار عارضه یابی و اصلاح قوانین موجود را صورت دهد و در صورت لزوم دستورالعملهای جدیدی وضع شود.


معاون وزیر تعاون، افزود: اکنون فصل بودجه است و در جلساتی که با دکتر نوبخت داشتیم، برای ردیف بودجه بخش تعاون قول مساعد داده شد و این امر چه در قالب سقف ردیف بودجه باشد یا افزایش تسهیلات، کمک به بخش تعاون کشور و تقویت بنیه مالی تعاونی‌ها خواهد بود.

کبیری با تاکید بر تقویت نهادهای مالی و اقتصادی بخش تعاون گفت: طی مذاکره با دکتر جهانگیری قول مساعد برای آن که تسهیلات بیشتری به بخش تعاون اختصاص یابد داده شد و با جدیت موضوع افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون را پیگیری خواهیم کرد تا بتوانیم از این طریق صندوق ضمانت و بانک توسعه تعاون را تقویت کنیم.

معاون امور تعاونی‌های وزارت تعاون در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های بالای بخش تعاون در عرصه ساخت و ساز و مسکن گفت: تعاونی‌ها می‌توانند در بافت‌های فرسوده حضور یابند و خوشبختانه در مراجعاتی که از سوی شهرداری تهران به ما داشتند استقبال کردند که از توان و ظرفیت تعاونیها در بافتهای فرسوده استفاده شود.


تعاونی ها در اولویت واگذاری های شستا


وی در بخش دیگری از اظهارات خود با بیان این که در تجربه خصوصی‌سازی بعضا موفق نبوده‌ایم، افزود: طی مذاکراتی که با وزیر کار داشتم پیشنهادم این بود که در بحث واگذاری‌ها به طور جدی ورود کنیم و مردمی‌سازی و مشارکت در بنگاه‌ها را پیاده کنیم. در عین حال با مدیرعامل جدید شستا آقای رضوانی‌فر نیز مذاکراتی داشتم تا چنانچه شرکتهای دولتی در شستا واگذار شوند اولویت با تعاونی‌ها باشد ولی شرطش این است که باید اعتماد به بخش تعاون را افزایش دهیم و ظرفیت‌های لازم را برای اعتماد و همراهی با تعاونی‌ها ایجاد کنیم چون تا این اعتماد عمومی ایجاد نشود عزمی برای واگذاری‌ها صورت نمی‌گیرد.


 شناسایی و رتبه بندی تعاونی‌هاتوسط اتاق تعاون


کبیری همچنین با تاکید بر ضرورت رتبه‌بندی تعاونی‌ها از اتاق تعاون ایران خواست تا شناسایی و رتبه‌بندی تعاونی‌ها را دنبال کند و گفت: در صورتی که زمینه واگذاری‌ها به بخش تعاون فراهم شود باید شفاف سازی لازم صورت گرفته باشد تا بتوانیم در تخصیص‌ها عادلانه رفتار کنیم.


معاون امور تعاونی‌های وزیر کار برگزاری جلسات مستمر و منظم پروژه محور با همکاری دفاتر ستادی و کمیسیون‌های اتاق تعاون را برای بهره‌مندی از تجربیات بخش تعاون در تصمیم‌گیری‌ها پیشنهاد کرد و گفت: بسیاری از مشکلاتی که در حوزه تعاونی‌ها شکل می‌گیرد ناشی از خلاهای قانونی موجود است که وقت و انرژی زیادی از اتاق تعاون و حاکمیت می‌گیرد. در حال حاضر یکی از معضلات بخش تعاون نبود آمار قابل اتکا است و لازم است در این خصوص اقدامات لازم صورت و اصلاح قوانین و تهیه دستورالعمل‌های جدید در دستور کار قرار گیرد.


او با بیان این که معاونت تعاون به دنبال سیاستگذاری و تسهیل گری است و از مداخله در امور تعاونی‌ها پرهیز خواهد کرد، گفت: اتاق‌های تعاون نیز باید از ما نظارت جدی را طلب کنند.


کبیری گفت: ما در حال حاضر به نهادهای شتاب دهنده در بخش تعاون نیاز داریم تا مشکلات این بخش را رصد و پیگیری کنند و درعین حال به سمت فعایتهای دانش‌بنیان و نوآورانه برویم که ارزش افزوده داشته باشد.


به گفته معاون وزیرکار، تعاونی‌ها به دلیل نبود یک نهاد شتاب دهنده و تسهیل‌گر یا به بازارهای هدف نمی‌رسند یا حذف می‌شوند در حالی که باید توسعه برند و بازار در بخش تعاون با جدیت پیگیری شود و دفاتر موضوعی با همکاری مستمر کمیسیونها شکل بگیرد.


کبیری همچنین با تاکید بر لزوم بورسی شدن تعاونی‌ها گفت: تعاونی‌ها باید به سمت بورسی شدن حرکت و از ظرفیت بازار سرمایه استفاده کنند و لازم است سرعت خود را برای حرکت به سمت شفاف شدن و استفاده از فرصتهای موجود بیشتر کنیم.


 برقراری تعامل بیشتر میان اتاق تعاون و معاونت تعاون


وی در پایان از اتاق تعاون ایران خواست تا در بحث وظایف حاکمیتی و همچنین بیشتر فعال شود و از ظرفیت اتاق‌ها و کمیسیونها برای احصا و رفع چالشهای حوزه تعاون استفاده لازم صورت گیرد.


بهمن عبدالهی، رئیس اتاق تعاون ایران نیز در این نشست با بیان این که در شرایط کنونی کشور نباید اوقات جلسات را به تعارفات گذراند و باید بر نقاط قوت تکیه کرد، اظهار کرد: به فرموده مقام معظم رهبری در شرایط کنونی در جنگ اقتصادی به سر می بریم و باید از توانمندی‌های اقتصادی بخش تعاون استفاده کنیم، چرا که در شرایط جنگ اقتصادی همه اجزا همسو با هم در جهت رفع آثار این جنگ پیش می‌روند.


وی با بیان این که باید با استفاده از ظرفیت‌های داخلی و تکیه بر توانمندی‌های موجود تحریم را به فرصت تبدیل کنیم، ادامه داد: اخیرا مسئولان تصمیم‌گیر کشور توجه جدی به بخش تعاون دارند که نشان می‌دهد دیدگاه‌ها به بخش تعاون تغییر کرده و آمادگی به کارگیری ظرفیت‌های این بخش در اقتصاد را دارند؛ ‌ لذا باید از این فرصت طلایی برای بخش تعاون استفاده کنیم.


رئیس اتاق تعاون ایران تحقق سهم ۲۵ درصدی بخش تعاون را امکان‌پذیر دانست و ابراز امیدواری کرد: با رعایت شرایط و قوانین و مقررات در کمتر از ۱۰ سال این هدف محقق شود.


معرفی ظرفیتهای بخش تعاون برای دستیابی به سهم ۲۵ درصدی


عبدالهی گفت: رسیدن به این رقم دست یافتنی است به شرط آن که از شرایط موجود برای معرفی ظرفیت‌های بخش تعاون استفاده کنیم و ضعف‌ها و مشکلات بخش تعاون و یکسری ناهماهنگی‌هایی که به عملکرد تعاونی‌ها لطمه زده رفع کنیم و به صفر برسانیم.


وی بر ضرورت تشکیل نهادهای مشترک میان معاونت تعاون وزارتخانه و اتاق تعاون ایران تاکید کرد و ایجاد این نهاد مشترک را در پیگیری بهتر امور تعاونی‌ها و تعامل و ارتباط بخش تعاون با حاکمیت موثر خواند.


در ادامه این نشست فعالان تعاونی و مدیران عامل تعاونی‌های سراسر کشور به بیان نقطه نظرات و خواسته‌های خود از معاون جدید تعاون پرداختند.


همچنین غلامحسین حسینی‌نیا ـ معاون امور تعاون سابق وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که معاون ترویج، آموزش و تحقیقات وزارت تعاون در دولت‌های نهم و دهم نیز بود در این جلسه با بیان این که من هم زمانی که معاونت تعاون را برعهده گرفتم ۳۲ سال داشتم، برای معاون جدید تعاون وزارتخانه آرزوی موفقیت کرد.


وی در ادامه گسترش تعامل و ایجاد ارتباط با دانشگاه‌ها را پیشنهاد کرد و گفت: باید از فضای دانشگاه‌ها در بخش تعاون استفاده شود و موضوع راه‌اندازی پارک‌های علم و فناوری تعاون در جهت دانش بنیان کردن فعالیت‌های تعاونی‌ها و ایجاد مدیریت دانش در بخش تعاون در دستور کار قرار گیرد. ما باید به سمت تزریق فناوری در دل تعاونی‌ها برویم و آن‌ها را از حالت سنتی خارج کنیم.


فضل اله نصیری، رئیس کمیسیون توسعه تجارت و صادرات غیرنفتی اتاق تعاون ایران نیز با بیان این که بیش از ۶۵ درصد صادرات غیرنفتی را تعاونی‌ها می‌توانند محقق کنند، گفت:این امر مستلزم همراهی و هماهنگی میان معاونت تعاون و اتاق تعاون است تا تعاونی‌ها به شکل کارآمدتری در عرصه‌های تجارت خارجی و بازارهای جهانی حضور پیدا کنند.


داریوش پاک‌بین، رئیس کمیسیون بازار سرمایه، بانک و بیمه اتاق تعاون ایران نیز با بیان این که بسیاری از سازمانها، بنگاهها و حتی بانکها در کشورهای دیگر به شکل تعاونی اداره می‌شوند، تاکید کرد: باید از تجربه این کشورها در پیاده‌سازی نظام اقتصاد تعاونی استفاده کنیم و اگر می‌خواهیم بزرگ شویم باید از تعاونی های کوچک عبور کنیم تا تعاونی‌های قدرتمندی در عرصه‌های مختلف داشته باشیم.


وی از نبود هدفگذاری مناسب برای تحقق سهم ۲۵ درصدی بخش تعاون در اقتصاد انتقاد کرد و گفت: نباید با تغییر سیاست دولت‌ها، به شعار از تعاون به کار و از کار به رفاه برسیم و در نهایت تعاونی‌ها را کنار بگذاریم و به بهزیستی برسیم.


پاک‌بین غفلت مدیران وقت و اعمال سیاست‌های غلط را دلیل حذف تعاونی‌های اعتبار از حوزه تعاون دانست و گفت: بخش تعاون امروز بخش تعاون بیش از هر زمان به بانک نیاز دارد. بانک توسعه تعاون را داریم ولی این بانک بیشتر از آن که به تعاونی‌ها خدمات بدهد نگران زیان دهی و سود آخر سال است.


به گفته وی، ‌ مدیران بیمه تعاون نیز به دلیل آن که گرفتار بنگاه‌داری شدند نتوانستند خدمات مورد نیاز بخش تعاون را ارائه کنند و در جهت گیری به سمت تعاونی‌ها موفق نبودند.


تهمینه دانیالی ـ مشاور امور بانوان اتاق تعاون ایران نیز دراین نشست با بیان این که بیش از ۱۱ درصد تعاونی‌های کشور را تعاونی‌های زنان تشکیل می‌دهند،   توسعه تعاونی های خانگی، شبکه‌سازی و ظرفیت سازی در بخش تعاون را به منظور ایجاد زنجیره ارزش و تامین و هم‌افزایی و توان افزایی بیشتر این بخش پیشنهاد کرد.


عبداله بهرامی ـ رئیس کمیسیون فرش و صنایع دستی اتاق تعاون ایران نیز از افزایش تعداد تعاونی‌های فرش دستباف از افزایش تعاونی‌های فرش دستباف طی ۱۰ سال اخیر از ۱۵۰ تعاونی به ۳۵۰۰ تعاونی خبرداد و گفت: با وجود آن که اتحادیه‌های استانی و سراسرسی در تشکیل و هدایت تعاونی ها و نظارت بر عملکرد و فعالیت تعاونی ها دیده نشده است و بر این اساس لازم است به سمت اتحادیه محوری برویم.


وی با انتقاد از عدم حمایت وزارت تعاون از تعاونی‌های فرش و صنایع‌دستی پیشنهاد کرد: تعاونی‌های فرش دستباف از وزارت کار منفک شوند و زیر نظر وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت بروند تا مورد حمایت بیشتری قرار گیرند و از مزایای کارت بازرگانی، تسهیلات بانکی، ردیف‌های بودجه‌ای و شرکت در نمایشگاه‌های خارجی بهره مند شوند.


یاسر فیضی ـ رئیس کمیسیون مرزنشینان اتاق تعاون ایران نیز از فعالیت ۴۲۰ تعاونی مرزنشین در ۱۷ استان مرزی خبر داد و گفت:۸۰ درصد صادرات بخش تعاون در حال حاضر از طریق تعاونی‌های مرزی انجام می‌شود و انتظار می‌رود با نگاه مثبت آقای شریعتمداری ـ وزیر تعاون ـ که پیشتر در حوزه صنعت، معدن و تجارت حضور داشتند و تعامل با آقای رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت، ساماندهی تعاونی‌های مرزنشینان به شکل مطلوبتری دنبال شود.


به گفته وی، مدیران بخش تعاونی و خصوصی هنر فروش را ندارند و لازم است در وزارت کار مرکز مطالعات بازار و واحد تحقیق و توسعه تشکیل شود.