مدیری جوان که ادعا می‌کند سمنان "استان بدون بیکار" می‌شود

  • کد خبر: ۱۳۲۴۷
  • ۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۲

دکتر روحانی وعده داد که سهم بانوان و جوانان از مدیریت‌ها در دولت دوازدهم را بیشتر می‌کند، وعده‌ای که امید زیادی در بین هواداران دولت و خصوصا نسل جوان‌تر ایجاد کرد.

اگرچه وعده رئیس‌جمهور در دولت محدود شد به یکی دو وزیر جوان و میانسال و چند بانوی کاردان در مشاغلی مانند دستیاری و معاونت رئیس‌جمهوری و ... اما در مدیریت‌های میانی و استانی، تزریق روح جوانی به بدنه مدیریتی در کنار تصویت قانون منع به کار گیری بازنشستگان، شادابی تازه‌ای به کشور بخشیده است.

دکتر حشمت‌الله عسگری معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری سمنان یکی از همین مدیران جوان است.

عسگری، دانشیار ممتاز رشته اقتصاد در دانشگاه‌های دولتی بوده و با وجود جوانی، تجربه کاری درخور و تقریبا پر و پیمانی هم دارد. کارشناس و مسئول دفتر مطالعات اقتصادی وزارت بازرگانی و مسکن و شهرسازی، ریاست مدیریت و برنامه‌ریزی و معاونت اقتصادی استاندار در دو استان، سابقه کار اجرایی و پژوهشی در چهار استان و...از جمله تجربه‌های مدیریتی این مدیر جوان ایلامی است.

عسگری تحصیل‌کرده علم اقتصاد است؛  علم، جوانی و تا حدودی تجربه قابل دفاع در کنار کم‌حاشیه بودن، محاسنی است که عسگری به‌طور توأمان از آن بهره‌مند است. جوانی‌اش سبب شده که در استان شعارهایی طرح کند که از منظر برخی کمی بلندپروازانه به نظر می‌رسد.

طرح شعار "استان بدون بیکار" از سوی معاون اقتصادی استاندار سمنان آن هم در آن ماه نخست حضورش در استان یکی از این شعارها است که بیشتر به یک شعار پرطمطراق و بلندپروازانه می‌مانست، با این همه وقتی کنارش می‌نشینی و استدلال‌های ژرف و آینده‌نگرانه‌اش را می‌شنوی درمی‌یابی که طرح این شعارها هم چندان بیراه نبوده و از قضا حکایت از مطالعه ظرفیت‌ها و باور عملی به داشته‌های استان دارد.

به هر روی اگرچه طرح این شعار به قبل از بازگشت تحریم‌ها و روزگار قرار گرفتن بر مدار گشایش‌های فرضی برمی‌گردد اما آنچه مایه امیدواری است اعتقاد راسخ معاون استاندار به تحقق این شعار در شرایط فعلی و با وجود بازگشت تحریم‌ها است.

 

آنچه در پی می‌آید بخش اول گفت‌وگوی مفصل ایسنا با حشمت‌الله عسگری معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری سمنان است که از نظر می‌گذرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری سمنان از سمنان به عنوان یک استان آینده‌دار که در مسیر توسعه قرار گرفته نام برد و گفت: استان سمنان ظرف کمتر از یک دهه آینده از نظر اقتصادی به یک رشد و توسعه پویا خواهد رسید و تحقق این مهم فارغ از اینکه چه کسانی بر مسند مدیریت آن نشسته باشد حتمی به نظر می‌رسد.

دکتر حشمت الله عسگری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با برشمردن برخی شواهد این رشد و توسعه افزود: سمنان استان باآتیه‌ای است که در مسیر توسعه قرار گرفته و شاهد این ادعا، رشد بالای جمعیت این استان است که در برخی شهرستان ها حتی به 6 درصد نیز می‌رسد.

عسگری از رشد پروانه‌های صادره در حوزه صنعت و معدن به عنوان یکی دیگر از شواهد روند رو به رشد این استان یاد و تصریح کرد: این مهم نشان می‌دهد که با وجود تحریم‌ها، میل به سرمایه‌گذاری در استان سمنان بالا است.

وی با بیان اینکه امسال به شدت شاهد رشد پروانه‌ها در حوزه معدن هستیم، گفت: تلاش ما بر این است که این رشد فزاینده در جهت تامین منافع مردم قرار گیرد، ضمن اینکه باور داریم که این رشد زمانی در جهت منافع مردم قرار می‌گیرد که به آسیب‌های اجتماعی و معضلات زیست محیطی دامن نزند.

"تامین آب" تحقق توسعه پویا در استان سمنان را 4-5سال جلوتر می اندازد

وی از افزایش قیمت کانی‌ها به عنوان یک عامل موثر در اقبال فعالان معدنی به دریافت پروانه فعالیت در این بخش نام برد و ادامه داد: این افزایش قیمت توجیه‌پذیری فعالیت‌های معدنی در استان پهناور سمنان را افزایش داده لذا میل به سرمایه‌گذاری در این بخش و دریافت پروانه به شدت در حال افزایش است.

معاون استاندار سمنان از رشد فزاینده متقاضیان زمین در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان به عنوان شاهدی دیگر بر آینده روشن این استان کویری نام برد و گفت: بیش از 6700 هکتار زمین در مناطق ویژه و شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان داریم ولی با این وجود، عمده شهرک‌ها در حال پر شدن هستند.

عسگری اضافه کرد: در استان مناطق ویژه اقتصادی وجود دارند که هنوز افتتاح رسمی نشدند اما به واسطه استقبالی که متقاضیان از آن داشتند بخش زیادی از اراضی آنها واگذار شده است.

این اقتصاددان از "کم‌آبی" به عنوان یکی از معدود نگرانی‌ها و مانع احتمالی فراروی توسعه پویا این استان نام برد و خاطرنشان کرد: اگر مشکل کم‌آبی در استان سمنان حل شود، این توسعه پویا چهار-پنج سال زودتر در استان اتفاق می‌افتد و توسعه‌ای پویایی که در کمتر از 10 سال آینده برای استان متصوریم می‌تواند به نزدیک به پنج سال نیز کاهش بیابد.

وی با بیان اینکه مولفه‌های متعددی می‌توان در اثبات این آینده روشن فرا روی استان برشمرد بیان کرد: وجود امنیت بالا، موقعیت ممتاز جغرافیایی، همجواری و نزدیکی به تهران، امکان فوق‌العاده برای جذب سرریز سرمایه‌گذاری و حتی سرریز جمعیتی پایتخت، بهره‌مندی از زیرساخت‌های ارتباطی متنوع و... همه و همه بستر را برای اقبال به سرمایه‌گذاری در این استان فراهم کرده است.

این تحصیلکرده علم اقتصاد، ورود رسانه‌ها برای سمت و سو دادن به این توسعه بالقوه را ضروری خواند و افزود: رسانه‌ها باید با ورود عالمانه و نقد کارشناسانه ضمن کمک به تحقق این توسعه پویا به گونه‌ای روشنگری کنند که به هر قیمتی نیز تن به این توسعه ندهیم.

وی، بهبود زندگی مردم را یکی از اهداف توسعه پایدار برشمرد و ادامه داد: باید به دنبال توسعه‌ای باشیم که کیفیت زندگی مردم را بهتر کند.

 

تعطیلی برخی واحدهای تولیدی اجتناب‌ناپذیر است

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری سمنان از فعال بودن 70 درصد شهرک‌های صنعتی استان خبر داد و افزود: شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان سمنان از فعال‌ترین شهرک‌های صنعتی در سطح کشور محسوب می‌شوند.

وی با بیان اینکه در برخی شهرک‌ها واحدهای تولیدی تعطیل نیز وجود دارد، گفت: البته تعطیلی برخی واحدهای تولیدی و صنعتی نیز طبیعی است چرا که اصولا برخی واحدهای تولیدی وجود دارد که ماهیت کار آنها فصلی است و در فصولی از سال فعالیت مضاعفی دارند و در فصلی هم تعطیل یا نیمه تعطیل هستند. ضمن اینکه هر واحد تولیدی هم ممکن است به مثابه یک موجود زنده، دوران جوانی، میان‌سالی و حتی کهنسالی و مرگ را تجربه و در نتیجه در زمانی تعطیل شود.

وی با بیان اینکه اگر واحدهای تولیدی و صنعتی خود را بروز نکنند در معرض آسیب و تعطیلی قرار می‌گیرند گفت: برخی واحدها ممکن است به دلیل قدیمی بودن تکنولوژی در معرض خطر تعطیلی قرار بگیرند لذا واحدهای تولیدی و صنعتی باید نیم‌نگاهی به تغییرات تکنولوژی‌ها داشته باشند.

استان سمنان در آستانه وداع با بیکاری

عسگری که بعد از نشستن بر کرسی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری سمنان از امکان حل مشکل بیکاری در این استان طی یک برنامه دو ساله سخن گفته بود در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا در خصوص اینکه آیا با وجود بازگشت تحریم‌ها و سرنوشت مبهم برجام می‌توان همچنان به پایان نسبی بیکاری در استان امید داشت اظهار کرد: ابتدا باید بگوییم منظور از پایان بیکاری، صفر شدن بیکاری که ادعای غیرکارشناسانه‌ای است، نیست چرا که در هیچ جای دنیا نمی‌توان چنین ادعایی کرد لذا با توجه به این مهم و حتی با وجود بازگشت تحریم‌های ظالمانه، همچنان معتقدم که می‌توان گره از مشکل بیکاری در استان باز کرد.

وی در تبیین طرح خود در این زمینه تصریح کرد: استان سمنان استان کم جمعیتی است و به دلیل زیرساخت‌های صنعتی و تولیدی شمار بیکاران در استان نیز کم است .

معاون استاندار با بیان اینکه شمار بیکاران جویای کار در استان در مقایسه با ظرفیت‌های استان زیاد نیست گفت: مطالعه و برآوردهای ما در بدو ورود به استان شان می‌داد که با توجه به جمعیت بیکاران استان و ظرفیت‌های موجود در استان در یک برنامه دو ساله می‌توان برای این جویندگان کار، فرصت شغلی ایجاد و تا پایان دولت دهم مشکل بیکاری در این استان را حل کرد.

وجود فرصت شغلی به‌اندازه همه جویندگان کار فعلی

این مقام ارشد اجرایی با بیان اینکه برخی افراد بیکار اراده چندانی برای اشتغال به کار ندارند و به نوعی بیکاران ارادی هستند اضافه کرد: بدیهی است که منظور ما از پایان دادن به بیکاری مشمول این گونه افراد نمی‌شود و منظور افراد بیکاری است که حقیقتا دنبال کار هستند نه آنها که اراده‌ زیادی برای اشتغال به‌کار ندارند.

وی با بیان اینکه استان سمنان در این چند سال با رشد ایجاد فرصت‌های شغلی مواجه بوده خاطرنشان کرد: در همین راستا در سال 97 با توجه به سهم حدودا یک درصدی استان سمنان از اشتغال بیش از یک میلیونی هدفگذاری شده دولت برای ایجاد 10 هزار فرصت شغلی جدید در سطح استان برنامه‌ریزی کردیم که تاکنون 6000 هزار فرصت شغلی قطعی ایجاد کردیم و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال به رقم هدفگذاری شده نیز برسیم.

تقریبا به اندازه همه جویندگان کار، فرصت شغلی در استان سمنان وجود دارد

عسگری با اذعان به اینکه معتقدم همین الان هم تقریبا به اندازه همه جویندگان کار، فرصت شغلی در استان وجود دارد گفت: البته بدیهی است که همه این فرصت‌های شغلی متناسب با علایق و سلایق جویندگان کار و به ویژه در بخش فارغ‌التحصیلان دانشگاهی نباشد.

 

تلاش برخی کارفرماها برای اخذ مجوز جذب اتباع

وی با بیان اینکه حتی مشکل ما در برخی شهرستان‌ها حاد شده ادامه داد: در شهرستانی مثل گرمسار به شدت از سوی برخی کارفرماها تحت فشار هستیم که مجوز جذب اتباع به آنها داده شود تا در برخی بخش‌ها نیاز خود به نیروی کار را تامین کنند.

این اقتصاددان با بیان اینکه از نظر اشتغال وضعیت همه شهرستان‌های استان یکسان نیست افزود: متاسفانه در شرق استان نرخ بیکاری نسبت به شهرستان‌های غربی و مرکزی استان، بالا است اما در مجموع متوسط استان پایین است.

وی به برخی برنامه‌های استانداری سمنان برای ایجاد اشتغال اشاره کرد و گفت: در همین راستا اولویت را به تکمیل پروژه‌های بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی دادیم که با تکمیل آنها فرآیند اشتغال‌زایی در استان را تسریع کنیم.

عسگری ادامه داد: به موازات تلاش برای تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام و بسترسازی برای فعال‌سازی ظرفیت‌های واحدهای تولیدی و صنعتی، فرآیند مهارت‌آموزی به متقاضیان را از طریق دستگاه‌های مسوول و از جمله سازمان فنی و حرفه‌ای در دستور کار قرار دادیم اگرچه به شخصه معتقدم که در بحث مهارت‌آموزی باید "طرحی نو دراندازیم" و با رویه فعلی چندان راه به جایی نخواهد برد و لذا باید در سیاست‌های این بخش تجدیدنظر بیشتری کنیم.

  وی از شناسایی برخی نیازهای مهارتی واحدهای در حال تکمیل استان خبر داد و خاطرنشان کرد: بر همین اساس متناسب با این نیازهای مهارتی، دوره‌های آموزشی فنی و حرفه‌ای طراحی شده و متقاضیان در حال مهارت‌آموزی هستند تا با راه‌اندازی این واحدهای جدید نیروی متقاضی کار استان جذب شود.

معاون اقتصادی استاندار سمنان با بیان ایکه عمده نگرانی ما در بحث اشتغال، فارغ‌التحصیلان دانشگاهی است افزود: معضل اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی نیز محدود به استان سمنان نیست و متاسفانه در سطح کشور با این معضل دست و پنجه نرم می‌کنیم.

وی با بیان اینکه مسئله جدی ما اشتغال‌یابی برای صاحبان تحصیلات عالیه است گفت: فارغ‌التحصیلان دانشگاهی عمدتا به دنبال کاری متناسب با رشته تحصیلی و یا کار در دستگاه‌های اداری و..هستند و در این شرایط امکان جذب همه آنها در این بخش‌ها نیست. فارغ التحصیلان دانشگاهی هرجایی کار نمی‌کنند، این افراد در مراکز صنعتی نیز عمدتا به دنبال کار در صنایع بزرگ مقیاس و صنایعی که از آینده خود مطمئن باشند، هستند.

وی با بیان اینکه استان سمنان جدا از اشتغال این‌گونه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در دیگر بخش‌ها تقریبا مشکلی در جذب جویندگان کار ندارد گفت: از همین رو بسیاری از فرصت‌های شغلی ایجاد شده در استان به وسیله جویندگان کار استان‌های همجوار پر می‌شود.

وی با اشاره به جذب نیروی کار از سوی یک واحد نساجی در ماه‌های گذشته بیان کرد: در گزارشی که این واحد در بازدید اخیر از آن داد، حدود 700 نفر نیرو جذب کرده که حدود 500 فرصت شغلی آن توسط نیروهای بیکار استان‌های همجوار پر شده است.

 

سمنان جلودار بیشترین کاهش بیکاری با وجود رشد بیکاری در 20 استان کشور

وی با بیان اینکه بیکاری غیرارادی در استان در این شرایط به سهولت قابل حل است گفت: براساس آمارهای رسمی اخیر خوشبختانه استان سمنان در حال حاضر کمترین بیکاری را در کشور دارد.

 عسگری به آخرین آمار بیکاری در استان‌های کشور اشاره و عملکرد استان در اشتغالزایی را موفق ارزیابی و اظهار کرد: استان سمنان براساس این آمار رسمی، بیشترین کاهش بیکاری را در سطح کشور داشته است و این در حالی است که در همین بازه زمانی در 20 استان کشور شاهد رشد بیکاری بودیم.

وی با اذعان به اینکه حفظ این روند رو به رشد در ایجاد اشتغال، کار ساده‌ای نیست خاطرنشان کرد: استمرار این روند هم کار سختی است چرا که هرچه فرصت شغلی جدید ایجاد می‌شود عمده این ظرفیت‌ها از سوی استان‌های همجوار پر می‌شود از همین رو جمیت غیربومی‌ها در استان به روند رو به رشد خود ادامه می‌دهد.

وی یادآوری کرد: با وجود همه این‌ها، با توجه به ظرفیت‌ها و موقعیت ویژه استان باور داریم که مشکل بیکاری غیرارادی در استان قابل حل است کما این که همین امروز نیز در برخی شهرستان‌ها جویندگان کار مشکلی چندانی برای اشتغال به صورتی که تشریح کردم، ندارند.