نقش محوری سیاست‌گذاری اشتغال در کشور با وزارت کار است

  • کد خبر: ۱۳۷۷۰
  • ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۳

معاون توسعه، کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: این وزارتخانه در حوزه سیاست‌گذاری اشتغال فعالانه عمل کرده است. ادعا و اثبات می‌کنم فعال‌ترین دستگاه مسوول در حوزه اشتغال هستیم.


به گزارش ایلنا، عیسی منصوری (معاون توسعه، کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی) در پاسخ به برخی ابهامات و انتقادات به سیاست‌های اشتغالی، اعلام کرد: هم‌اکنون سند ملی اشتغال از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارسال شده و در کمیسیون اجتماعی دولت در حال بررسی است و کار بررسی آن در جلسه بعدی پایان می‌یابد و به زودی ابلاغ خواهد شد.

وی ادامه داد: همه تلاش‌مان بر این بوده که بررسی سند ملی را طی چند ماه اخیر تمام کنیم و طبق قواعدی که قانون برنامه ششم تعریف کرده هم به لحاظ زمانی و محتوایی کار آن را انجام دادیم.

وی با اعلام این که سند اشتغال مبتنی بر کار شایسته نیز تدوین شده و در انتظار تصویب دولت است، تصریح کرد: بنابراین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طی ماه‌های اخیر نقش خود را کامل کرده و به خوبی انجام داده است.

منصوری با اشاره به حفظ اشتغال موجود و این که منابعی در اختیار نداریم، تاکید کرد: امر اشتغال در سال جاری کاملا متاثر از اقتصاد کلان بوده و با توجه به کاهش رشد اقتصادی انتظار داشتیم که اشتغال هم ریزش داشته باشد و پیش‌بینی ما شرایط بدتری را نیز نشان می‌داد اما به دلیل مدیریت خوب، سال ۹۷ در این حوزه مدیریت شد.

وی ادامه داد: در همین دوره تمرکز اشتغال را به سمت خدمات و صنایع خرد و کوچک بردیم و نتیجه خوبی نیز گرفته‌ایم و بخش عمده‌ای از اشتغال که در یک ساله منتهی به پاییز ایجاد شده - حدود ۶۰۹ هزار نفر - مربوط به بخش خرد، کوچک، غیر رسمی، خانگی و حمایتی بوده است.

منصوری افزود: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این حوزه نقش زیادی دارد و به خوبی می‌دانیم که صنایع بزرگ متاثر از رشد اقتصادی هستند اما در  این نوع از کسب و کارها و اشتغال حمایتی و مشاغل خانگی و خرد  کاملا می‌توانیم نشانی بدهیم که در کدام بخش شغل ایجاد شده و در این حوزه‌ها برای حدود ۴۲۰ هزار اشتغال نقش داشته‌ایم. نهادهای حمایتی و البته شرایط جاری کشور هم دخیل بوده است.

معاون اشتغال وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: برای تثبیت اشتغال نیز برنامه داشته‌ایم و توانسته‌ایم از حدود ۳۲۰ هزار ریزش اشتغال پیشگیری کنیم و  واحدهای مشکل‌داری که در معرض ریزش نیروی کار هستند را شناسایی کردیم و یک برنامه مشخص تثبیت اشتغال ارائه کردیم که یک سری نیاز به اقدام داشت و برخی نیاز به مصوبات دولت و مجلس داشت که آن بخشی که نیازمند اقدامات وزارت کار و مصوبات دولت بوده انجام شده و آن بخشی که نیازمند مصوبات مجلس بود باید فرایند آن طی می‌شد.

معاون اشتغال وزارت کار تصریح کرد: از جمله کارهایی که ما اقدام کردیم ارائه مشوق‌های بیمه‌ای، ارائه یارانه دستمزد، ایجاد گشایش در فرآیندهای بیمه‌های تامین اجتماعی و معرفی رشته‌هایی که مشمول بیمه مکرر نشوند بوده است. بنابراین در حوزه تثبیت اشتغال خوب کار کرده‌ایم.

وی ادامه داد: ۲۲ رشته نیز در دوره تحریم مشخص کردیم همانند پوشاک، IT، گردشگری روستایی که در این دوره ظرفیت ایجاد اشتغال و رونق پیدا می کند.

منصوری توضیح داد: ظرف ۸ ماهه گذشته معادل ۲۵ میلیون یورو قرارداد بین شرکت‌های ایرانی و برندهای خارجی در حوزه پوشاک عقد قرارداد داشته‌ایم و عدد قابل توجهی اشتغال ایجاد شد.

وی افزود: الگوی جدید مشاغل خانگی را در  ۱۰ استان پیاده کردیم و نمایندگان مجلس هم آن را مشاهده کردند و صادرات مشاغل خانگی با الگوی جدید داشته‌ایم.

معاون اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: هم‌اکنون ۵ برند را در مشاغل خانگی به دنیا معرفی کرده‌ایم و  تولیدات مشاغل خانگی در استان‌ها هویت پیدا کرده‌اند.

منصوری تاکید کرد: ظرف ۳ ماه گذشته مرکز فرماندهی و کنترل سیاست‌ها و کنترل اشتغال را راه‌اندازی کرده‌ایم. ما مدعی هستیم فرماندهی واحد و وحدت رویه در حوزه سیاست‌های اشتغال وجود داشته باشد و محوریت با وزارت کار باشد و زمینه آن را هم فراهم کرده‌ایم.

منصوری با بیان این که ۴ برنامه اشتغال فراگیر و روستایی، اشتغال حمایتی و ثبیت اشتغال را داریم، خاطرنشان کرد: همه این ۴ برنامه در حال حاضر اجرا می‌شوند و یک ریال پول هم نگرفته‌ایم. اینکه بدون پول این همه اقدام شده قابل دفاع است.