گیلان و تکاپو برای اشتغالزایی

  • کد خبر: ۵۷۱۱
  • ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۶:۲۵


ظرفیت های کسب و کارهای نوین و هدف گذاری ایجاد سالانه سه هزار شغل، پتانسیل های گردشگری گیلان و برنامه ریزی برای ایجاد پنج هزار شغل در بخش بوم گردی و نیز مقدمات انجام شده برای افزایش درآمد روستاییان، نشان از شکل گیری تکاپویی برای اشتغال پایدار در استان است.

دولت دوازدهم عزم خود را جزم کرده تا بستر اشتغالزایی را در بخش های مختلف فراهم کند؛ از کسب و کارهای خرد گرفته تا کسب و کارهای نوین و در بخش هایی همچون صنعت، گردشگری ، اشتغال روستایی و تلاش برای جذب سرمایه گذاری از اقداماتی است که برای اشتغالزایی و تحول در اقتصاد کشور چاره جویی کرده است.
در عصر کنونی دیگر دولت ها خود بطور مستقیم شغل ایجاد نمی کنند، بلکه بسترهای اشتغال را با راهکارهایی از جمله استفاده از توان بخش خصوصی، جذب سرمایه گذاری و پرداخت تسهیلات در بخش های مختلف فراهم می سازند. دولت دوازدهم نیز همچون دولت یازدهم اولویت برنامه های خود را اشتغالزایی قرار داده و رئیس جمهوری بارها در سخنانش، بر اشتغالزایی در بخش های مختلف و با تبیین جزئیات کامل در هر بخش برنامه ها را ارائه کرده است.

** تکاپوی دولتمردان برای ایجاد اشتغال فراگیر
حجت الاسلام روحانی در نشست مشترک استانداران، وزرا، رئیسان سازمان های اقتصادی و مدیران موسسات مالی و اعتباری اشتغال را از مهمترین مطالبات مردم دانست و با تاکید بر اینکه در سال آینده باید حرکت فوق‌العاده‌ای در مسیر اشتغال‌زایی انجام شود، گفت: در زمینه اشتغال جوانان و تحصیلکردگان دانشگاهی بایستی شاهد اقدامات ویژه‌ای باشیم.
وی افزود: در رابطه با اشتغال روستایی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، موظف است تمام منابع پیش‌بینی شده برای اشتغال روستایی را تا پایان تیرماه سال آینده، اختصاص دهد و همه باید توجه داشته باشیم که در قبال حتی برای یک روز تأخیر در اشتغال جوانان، مسئول هستیم.
رئیس جمهوری همچنین در این زمینه تسهیلاتی نیز فراهم کرد و گفت: تا پایان سال 97، سهم بیمه کارفرمایان هر کارگاهی که در چارچوب طرح تکاپو، نیروی کار جذب کرده و آموزش دهد، برعهده دولت خواهد بود.
نیمه بهمن ماه جاری نیز محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه در مراسم خانه دار شدن 1700 خانوار مددجوی کمیته امداد امام خمینی (ره) استان گیلان در رشت گفت که سال آینده برای دولت دوازدهم، سال اشتغال، فقرزدایی و تأمین مسکن محرومان است.
وی بیان داشت: برای سال 97 بر پایه لایحه بودجه ای که به مجلس شورای اسلامی ارائه شد، دو هدف بزرگ تعریف شده؛ ایجاد بیش از یک میلیون و 33 هزار فرصت شغلی و نیز اینکه بتوانیم واحدهای تولیدی بیشتری فعال کنیم تا افزایش اشتغال جوانان را در پی داشته باشد.
گیلان نیز همگام با راهبردهای رئیس جمهوری تکاپوی مضاعفی را همزمان در چند بخش آغاز کرد؛ استاندار گیلان طرح تکاپو را طرحی مناسب و راهگشا دانست و تأکید کرد: اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی بعنوان دبیرخانه کارگروه اشتغال ، با جدیت و سرعت بیشتری جذب تسهیلات اشتغال فراگیر و روستایی را در دستور کار قرار دهد.
مصطفی سالاری با تصریح اینکه پرداخت تسهیلات اشتغال فراگیر و روستایی مورد توجه ویژه دولت است و در اجرایی شدن این طرح، حمایت بیش از پیش صورت می گیرد؛ ادامه داد: اولویت استان برای اشتغال در روستاها بر محور توسعه گردشگری و کشاورزی باشد.

** هدف گذاری اشتغالزایی سالانه سه هزار شغل کسب و کارهای نوپا
فرزاد توکلی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان در گفت وگو با ایرنا با اشاره به رونق کسب و کارهای نوین اظهار داشت: بیشتر، استارت آپ ها را با فناوری و اطلاعات می شناسند که اینگونه نیست و می تواند در همه حوزه ها شکل گیرد با این وجود طی چند سال اخیر با توجه به توسعه فناوری اطلاعات زمینه مناسبی برای کارهای این حوزه فراهم شده که از جمله می توان به تاکسی های اینترنتی و یا پخت غذاهای خانگی و اتصال آن به بازار از طریق فناوری اطلاعات اشاره کرد.
وی با اشاره به فعالیت تاکسی های اینترنتی در شهر رشت که به تازگی ایجاد شده، افزود: این امر شاید به ظاهر تهدیدی برای کسب و کارهای سنتی باشد، اما تهدید نیست بلکه فرصتی است تا آنها خودشان را به این فناوری ها مجهز کنند.
توکلی با اشاره به اقدام های انجام شده در این زمینه گفت: نخستین اقدام، افتتاح مرکز توانمندسازی و تسهیل گری کسب و کارهای نوپا در حوزه فاوا ( فناوری اطلاعات و ارتباطات) با همکاری پارک علم فناوری استان است که بزودی انجام می شود همچنین قرار است تا پایان تیرماه سال آینده، 12 کارگاه آموزشی در سطوح مختلف مقدماتی و پیشرفته برای راه اندازی کسب و کارهای نوپا بصورت منطقه ای در شهرستان های استان عملیاتی شود.
وی یکی دیگر از اقدامات حمایتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را پرداخت تسهیلات به صاحبان ایده ذکر و بیان کرد: دو مدل وام وجوه اداره شده در کسب و کارهای نوپا ارائه می کنیم؛ در حوزه نرم افزارهای تلفن همراه و دیگری وام وجوه اداره شده فناوارانه است.
توکلی با بیان اینکه نرم افزارهای موبایلی کم هزینه است، گفت: سقف این وام حدود 20 میلیون تومان است و تنها وامی است که حتی از این وام به دانشجوها فقط با ارائه سابقه ایجاد یک نرم افزار ارائه می شود.
وی در توضیح نحوه پرداخت وام وجوه اداره شده فناوارانه نیز اظهار کرد: این وام از صورت فردی خارج می شود و به صورت تیمی و شرکتی تعلق می گیرد؛ سقف آن 200 میلیون تومان است و می تواند بیشتر هم باشد اما برای پرداخت بیش از این رقم، مدارک و زمینه های لازم بایستی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بررسی شود.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان با بیان اینکه برای اشتغالزایی سالانه سه هزار شغل در حوزه کسب و کارهای نوپا در استان هدفگذاری شده، پیش بینی کرد که طی 2 سال، از این طریق، برای هفت هزار و 600 نفر در استان به طور مستقیم و غیرمستقیم شغل ایجاد شود.

** احداث پنج هزار واحد بوم گردی در گیلان طی 18 ماه آینده
گیلان به واسطه مواهب طبیعی از پتانسیل های ارزشمند گردشگری برخوردار است که در همین رابطه واحدهای بوم گردی یکی از راهکارهای اشتغال در استان پیش بینی شده و استاندارگیلان از هدف‌گذاری احداث پنج هزار واحد بوم‌گردی طی مدت 18 ماه آینده خبر داد و گفت: با احداث پنج هزار واحد بوم‌گردی فقط پنج هزار شغل ایجاد نخواهد شد بلکه حلقه‌های زنجیره گردشگری مجاور همانند رستوران ، شناگاه‌ ، بازار و بخش مختلف نیز رونق گرفته و فرصت‌های شغلی دیگر بوجود خواهد آمد.
مصطفی سالاری با اشاره به جدیت ، علاقه و انگیزه در بخش‌های مختلف استان برای اجرای طرح بوم گردی تصریح کرد: با تحقق این مهم خواهیم توانست علاوه بر ایجاد اشتغال و رونق روستاها، از ساخت و سازهای غیرمجاز به صورت پراکنده که همیشه مخاطره آسیب رساندن به محیط زیست، جنگل‌ها و مراتع را به همراه دارد، جلوگیری کنیم .
وی از جانمایی واحدهای بوم گردی با محوریت بنیاد مسکن در داخل طرح های هادی روستایی خبر داد و افزود : احداث این واحدها علاوه بر اشتغالزایی روستاییان ساکن در روستا، برای آن دسته از روستائیانی که مهاجرت نموده و اکنون تمایل بازگشت به روستای خود را دارند فرصت مناسبی بوجود آورده است.
استاندار گیلان با تاکید بر ضرورت در نظر گرفتن معماری سنتی در واحدهای بوم‌گردی افزود: طراحی‌های لازم در این زمینه صورت پذیرفته تا ضمن احیاء هویت فرهنگی ، مجدداً چهره روستاها به سبک معماری زیبای سنتی گرایش پیدا کند.

** طرح توسعه اقامتگاه های بوم گردی در 16 شهرستان گیلان اجرا می شود
محمد اکبرزاده مدیرکل بنیاد مسکن گیلان نیز در این رابطه با اشاره به مزایای اجرای طرح بوم گردی گفت: طرح توسعه اقامتگاه های بوم گردی در گیلان در 16 شهرستان با ایجاد اشتغال پایدار در حوزه گردشگری روستایی در راستای تثبیت جمعیت، معرفی تولیدات بومی و سوغات محلی جامعه روستایی به گردشگران و معرفی جاذبه ها و اماکن دیدنی در روستا اجرا خواهد شد.
وی ادامه داد: با ایجاد فرصت اشتغال روستایی و رفاه می توان از مهاجرت بی رویه روستاییان به حاشیه شهرها جلوگیری کرد زیرا روستاهای گیلان شاخص های بالایی در بخش های مختلف از جمله صنایع دستی، معماری سنتی، آثار تاریخی را در دل خود نهفته دارد.
دبیر کارگروه توسعه اقامتگاه های بوم گردی استان افزود: در این طرح تسهیلات قرض الحسنه بانکی تا سقف 150 میلیون ریال به متقاضیان مرمت و احیای بناهای با ارزش روستایی و همچنین 180 میلیون ریال به متقاضیان احداث واحدهای مسکن روستایی با رویکرد بوم گردی پرداخت خواهد شد.
وی با بیان اینکه متقاضیان می بایست ساکن روستا و بومی بخش باشند، تصریح کرد: این تسهیلات به تمامی روستاهای جامعه هدف دارای طرح هادی (روستاهای بالای 20 خانوار) قابل پرداخت می باشد.

** پرداخت تسهیلات برای رونق اشتغال روستایی
اشتغالزایی در بخش مشاغل خرد و خانگی نیز یکی از هدفگذاری های دولت برای کمک به اشتغال و افزایش درآمد روستاییان است و گیلان ظرفیت های خوبی در زمینه صنایع دستی دارد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با بیان اینکه امسال 23 میلیارد و 200 میلیون تومان اعتبار به‌منظور ایجاد مشاغل خرد و خانگی در استان گیلان ابلاغ شده ، تصریح کرد: بانک های ملی، تجارت و رفاه بانک های مشارکت کننده در این طرح هستند.
محمود ایزددوست با تاکید بر اینکه این اعتبار بین دستگاه‌های ارائه کننده مجوز نظیر میراث فرهنگی و جهادکشاورزی توزیع می‌شود ، خاطرنشان کرد: تاکنون 33 درصد از اعتبارات ابلاغ شده ویژه مشاغل خرد و خانگی در استان گیلان به بانک‌ها پرداخت شده است.
وی تصریح کرد: همچنین طرح اشتغال فراگیر تحت عنوان طرح تکاپو و طرح اشتغال روستایی در استان گیلان اجرا می‌شود.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان طرح روستا تعاون و طرح تشکیل توسعه عمران شهرستانی را نیز از طرح‌های در حال اجرا در استان دانست و افزود: طرح تشکیل سهامی عام، طرح کارورزی و طرح مشاغل خانگی در راستای ایجاد اشتغال در استان دنبال می‌شود.
ایزددوست با تاکید بر اینکه طرح اشتغال روستایی با هدف ایجاد اشتغال در روستا و جلوگیری از مهاجرت از روستاها دنبال می‌شود، تصریح کرد: سهم گیلان از اعتبارات طرح اشتغال روستایی در کشور 308 میلیارد تومان است.
وی با اشاره به اینکه 154 میلیارد تومان از اعتبار یاد شده از منابع صندوق توسعه ملی و 154 میلیارد تومان از منابع بانک‌ها تامین می‌شود، خاطرنشان کرد: تمامی اشخاص حقوقی ساکن روستاها می‌توانند از این تسهیلات بهره‌مند شوند و این اعتبار به منظور ایجاد اشتغال در روستاها و شهرهای با جمعیت زیر 10 هزار نفر است.
ایزددوست با بیان اینکه شهروندان با ثبت نام در سامانه کارا می‌توانند متقاضی دریافت این تسهیلات باشند، تصریح کرد: در هر کدام از شهرستان‌های استان ، کارگروهی فنی به‌منظور بررسی درخواست این تسهیلات تشکیل شده و اهتمام داریم موانع موجود در راستای پرداخت این تسهیلات در شهرستان‌ها برطرف شود.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان با اشاره به اینکه بازپرداخت این تسهیلات با یک سال تنفس صورت می‌گیرد ، تصریح کرد: بانک‌ها موظف هستند با سند املاک روستایی و سفته به‌عنوان ضامن، به متقاضیان تسهیلات را پرداخت کنند.ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: