تلاش دولت برای ریشه کنی بیکاری در کهگیلویه و بویراحمد

  • کد خبر: ۵۷۱۹
  • ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۶:۳۲


نرخ بیکاری در کهگیلویه و بویراحمد از 17 درصد سال 92، در تابستان 96 به 13 درصد رسید و با اجرای برنامه ایجاد سالانه 15 هزار شغل، چشم انداز روشن تری برای اشتغال در استان ترسیم کرد.

به گزارش ایرنا، مسئولان کهگیلویه و بویراحمد که با بهره گیری از ظرفیت‌های مغفول در بخش‌های گردشگری، صنعت و کشاورزی موفق به کاهش چهار درصدی نرخ بیکاری در دولت یازدهم شدند، با برنامه ریزی برای ایجاد 15 هزار شغل در سه سال آینده امیدها را برای کاهش بیکاری در این استان زنده کرده‌اند.
نرخ بیکاری کهگیلویه و بویراحمد که در ابتدای دولت یازدهم 17 درصد بود در فصل بهار امسال به 12 و در فصل تابستان به 13 درصد رسید.


** چشم انداز آینده اشتغال در کهگیلویه و بویراحمد
استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: براساس یک برنامه سه ساله سالیانه پنج تا 6 هزار شغل در این استان ایجاد خواهد شد.
علی محمد احمدی افزود: حوزه‌های انرژی، کشاورزی و گردشگری از ظرفیت‌های اصلی ایجاد فرصت‌های شغلی در کهگیلویه و بویراحمد است.
وی بیان کرد: سالانه بین پنج تا 6 هزار میلیارد ریال تسهیلات در بخش صنعت این استان پرداخت می‌شود که نقش مهمی در ایجاد شغل‌های جدید خواهد داشت.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: با توجه به سهم خوب کهگیلویه و بویراحمد از محل تسهیلات رونق تولید و تسهیلات فراگیر اشتغال روستایی می‌توان با مدیریت بهینه نرخ بیکاری را در این استان به میزان چشمگیری کاهش داد.
احمدی با اشاره به زیرساخت‌های ایجاد شده در آبیاری نوین در دشت‌های جنوبی کهگیلویه و بویراحمد ابراز امیدواری کرد که با تکمیل این طرح‌ها بتوان ضمن ایجاد اشتغال پایدار، تولید محصولات کشاورزی را به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش داد.
استاندار بیان کرد: هم اکنون کهگیلویه و بویراحمد در تولید محصولات کشاورزی در چندین محصول رتبه چهارم تا دهم کشور را دارد.
احمدی عنوان کرد: در تولید محصول باغی مانند مرکبات و سیب، توسعه فراوری و صنایع تبدیلی و حفظ تولید از برنامه‌های در دست اجراست.
براساس آمار سازمان جهاد کشاورزی، میزان تولید محصولات کشاورزی استان از 650 هزار تن در سال زراعی 91-92 به 800 هزار تن در سال زراعی 94-95 رسیده است.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: گردشگری مردم محور با توجه به ظرفیت‌های موجود طبیعی از برنامه‌های دولت دوازدهم برای ایجاد فرصت‌های شغلی در این استان است.
احمدی عنوان کرد: تاکنون بخشی از زیرساخت‌های گردشگری کهگیلویه و بویراحمد با مشارکت بخش خصوصی و حمایت دولت در پرداخت تسهیلات انجام شده و این روند ادامه خواهد داشت.
وی حوزه انرژی را از دیگر قابلیت‌های مهم استان کهگیلویه و بویراحمد دانست و افزود: تلاش می‌شود از این پتانسیل نیز استفاده‌های بهتری شود.
افزون بر 20 درصد نفت و گاز کشور در جنوب استان کهگیلویه و بویراحمد و در منطقه نفتی گچساران تولید می‌شود.

** اختصاص اعتبار برای اشتغال فراگیر
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد گفت: در سال جاری برای رونق اشتغال در این استان سه هزار و 270 میلیارد ریال تسهیلات به این استان اختصاص یافته است که از این مبلغ 100 میلیارد ریال خوداشتغالی است.
پروانه نیکمرام افزود: برای ایجاد اشتغال پایدار در روستاها و مناطق عشایری نیز یک هزار و 70 میلیارد ریال اعتبار با سود 6 درصد اختصاص یافته است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد گفت: یک هزار و 328 نفر در سامانه کارا برای دریافت تسهیلات فراگیر اشتغال در این استان نام نویسی کردند که 640 طرح از سوی دستگاه‌های اجرایی تصویب و به کارگروه اشتغال ارسال شده است.
نیکمرام افزود: تاکنون 62 طرح اشتغالزا با 524 نفر اشتغالزایی در کارگروه اشتغال کهگیلویه و بویراحمد تصویب شده است.
وی بیان کرد: 2 میلیارد و 100 میلیون ریال از تسهیلات اشتغال فراگیر این استان تاکنون ابلاغ شده است.
نیکمرام اظهار داشت: طرح‌های تصویب شده در رسته‌های گردشگری، گیاهان دارویی، پرورش طیور -از جمله شترمرغ و بلدرچین-، گاوداری صنعتی و صنایع تبدیلی کشاورزی است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: بانک‌ها ظرف یک ماه نتیجه هرکدام از این تسهیلات را باید به دبیرخانه کارگروه اشتغال استان اعلام کنند.
نیکمرام گفت: تسهیلات اشتغالزای فراگیر با سود بین 6 تا 9 درصد خواهد بود که به طرح‌های روستایی و عشایری پرداخت می‌شود.
وی عنوان کرد: متناسب با شرایط و ویژگی‌های طرح‌ها بخصوص اشتغالزا بودن آن‌ها و تأثیرشان در رونق تولید تا میزان 6 درصد مشمول دریافت یارانه خواهند شد.
هدف از برنامه اشتغال فراگیر ایجاد فرصت‌های شغلی جدید برای جوانان بویژه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، ارتقای اشتغال پذیری، مهارت آموزی نیروی کار و حفظ و صیانت از نیروی کار موجود کشور است.

** برنامه‌های در دست اجرای اشتغال در بخش نفت و پتروشیمی
وزیر نفت در گچساران گفت: یک طرح پنج میلیارد دلاری برای سرمایه گذاری در مناطق نفتخیز کشور اجرا می‌شود.
بیژن نامدار زنگنه افزود: در این طرح 2 میدان نفتی گچساران هم در آن قرار دارد که حداقل 60 تا 70 میلیون دلار در این شهرستان سرمایه گذاری خواهد شد.
وی با اشاره به برنامه ریزی برای ساخت 6 واحد پتروشیمی در کهگیلویه و بویراحمد که چهار واحد آن در گچساران است گفت: هیچ استانی جز در خوزستان و بوشهر این تعداد پتروشیمی در حال ساخت ندارد.
نامدار زنگنه بیان کرد: همه این طرح‌ها دارای سرمایه‌گذار هستند که در صورت راه اندازی این طرح‌ها هر کدام حداقل یک هزار شغل ایجاد خواهد کرد.

** ایجاد زیرساخت‌های گردشگری راهکاری برای افزایش درآمد مردم
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: در هفته گذشته 14 طرح گردشگری و صنایع دستی این استان افتتاح شد که سبب رونق گردشگری و مشاغل این حوزه خواهد شد.
محمود باقری اظهار داشت: 2 پارک اسکان در شهرهای سی سخت و دهدشت، 95 چشمه سرویس بهداشتی در مناطق مهم گردشگری، 6 اردوگاه رفاهی تفریحی، یک دفتر خدمات مسافرتی و چهار کارگاه صنایع دستی از جمله این طرح‌هاست.
وی بیان کرد: برای اجرای 10 طرح گردشگری افتتاح شده کهگیلویه و بویراحمد 50 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: کارگاه‌های صنایع دستی در شهرستان‌های بویراحمد، دنا و گچساران ایجاد شده و هر کارگاه سه تا پنج فرصت شغلی ایجاد کرده است.
باقری گفت: پارک اسکان گچساران و یاسوج نیز به‌عنوان 2 قطب عمده گردشگری کهگیلویه و بویراحمد در آینده نزدیک بهره برداری خواهد شد.
وی بیان کرد: زیرساخت‌های گردشگری در مناطق تنگ ماغر، تنگ سولک، دشتک دیل و خهکلون تا پایان اردیبهشت سال 1397 آماده بهره برداری می‌شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: 115 میلیارد ریال در سال جاری از محل بودجه صندوق توسعه ملی برای پارک آبی و هتل چهارتاره یاسوج جذب شد.
باقری بیان کرد: مجموعه بزرگ پارک آبی در منطقه تل خسروی یاسوج 45 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در سه ماهه نخست 1397 افتتاح خواهد شد.
وی عنوان کرد: براساس توافق با بخش خصوصی تا پایان سال 1397 بهره برداری خواهد شد.
باقری عنوان کرد: بهره برداری از این طرح های گردشگری نقش زیادی در افزایش اشتغال استان خواهد داشت.
سه میلیون مسافر و گردشگر از نقاط مختلف کشور به‌ویژه جنوب در نوروز 96 از مناطق گردشگری این استان دیدن کردند.
کهگیلویه و بویراحمد با داشتن 250 تفرجگاه طبیعی، 300 بقعه متبرکه، 750 اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی و مواهب طبیعی چشم نواز مکانی مناسب برای گردشگران داخلی و خارجی است.

** رونق کشاورزی زیربنای اشتغال پایدار
قائم مقام جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: 102 طرح اقتصادی با اشتغالزایی یک هزار و 500 نفر در این استان در هفته گذشته افتتاح شد.
ابوالحسن صداقت کیش افزود: این طرح‌ها در بخش‌های مختلف پرورش ماهی، آبیاری نوین، باغی و سایر بخش‌ها در مناطق گرمسیری و سردسیری کهگیلویه و بویراحمد بهره برداری شده است.
وی بیان کرد: برای اجرای 102 طرح کشاورزی افتتاحی در هفته گذشته در کهگیلویه و بویراحمد 810 میلیارد ریال هزینه شده است.
صداقت کیش بیان کرد: 120 پروژه آبیاری نوین کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد از دهه فجر سال گذشته تا دهه فجر امسال بهره برداری شده است.
وی اظهار داشت: با بهره برداری از این طرح‌ها 2 هزار و 600 هکتار زمین کشاورزی به آبیاری نوین مجهز شد.
صداقت کیش تصریح کرد: این میزان زمین کشاورزی در مناطق کاکان، مختار، امامزاده جعفر، آجم و سایر مناطق کهگیلویه و بویراحمد به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز شده است.
وی بیان کرد: 85 درصد از هزینه اجرای طرح‌های آبیاری نوین از سوی دولت و 15 درصد سهم آورده کشاورزان است.
صداقت کیش گفت: به ازای تجهیز هر چهار هکتار زمین کشاورزی به آبیاری نوین یک شغل ایجاد شده است.
قائم مقام جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: این سازمان هم اکنون آماده پرداخت تسهیلات اشتغال برای پرورش قارچ، بوقلمون، بلدرچین، کلینیک‌های گیاه پزشکی و سایر محصولات کشاورزی است.
وی افزود: وام کم بهره با یک سال تنفس،2 سال و مشارکت بانک و پنج سال دوره بازپرداخت فرصت خوبی برای توسعه کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد است.

** رونق صنعت با توجه جدی به طرح رفع موانع تولید
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد گفت: افزون بر 770 میلیارد ریال در قالب 233 فقره تسهیلات رونق از ابتدای سال جاری تاکنون به طرح‌های راکد این استان پرداخت شده است.
داریوش دیودیده اظهار داشت: ظرف امسال و سال گذشته افزون بر یک هزار و 70 میلیارد ریال تسهیلات به طرح‌های راکد و نیمه فعال تولیدی و صنعتی در استان پرداخت شده است.
وی تصریح کرد: این میزان تسهیلات به 75 واحد راکد تولیدی در استان پرداخت شد که 500 شغل ایجاد کرده است.

** ایجاد 250 شغل با افتتاح 15 طرح صنعتی
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد گفت: 15 طرح صنعتی در هفته گذشته در شهرک‌های صنعتی این استان افتتاح شد.
دیودیده افزود: برای اجرای این تعداد طرح با اشتغالزایی 250 نفر افزون بر 260 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: بزرگ‌ترین طرح‌ افتتاحی تولید تصفیه روغن موتور (روغن دنده و گریس) در شهرک صنعتی سه یاسوج است.
وی عنوان کرد: این طرح با اعتباری افزون بر 35 میلیارد ریال و اشتغالزایی 32 نفر ایجاد شده که از این میزان 16 میلیارد ریال آن از طریق تسهیلات تأمین شده است.
هم اینک 444 طرح صنعتی با سرمایه گذاری افزون بر 270 هزار میلیارد ریال در این استان در حال اجراست.
256 طرح از این تعداد با میزان سرمایه‌گذاری افزون بر یک هزار و 800 میلیارد ریال آنها مربوط به طرح‌های صنعتی کوچک مستقر در شهرک‌های صنعتی است.
کهگیلویه و بویراحمد با بیش از 15 هزار کیلومتر مترمربع وسعت و جمعیتی افزون بر 713 هزار نفر بین استان‌های فارس، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، اصفهان و خوزستان واقع شده است
این استان دارای هشت شهرستان، 17 شهر و یک هزار و 676 روستای دارای سکنه است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: