برنامه دولت برای رونق اشتغال در چهارمحال وبختیاری

  • کد خبر: ۵۷۹۲
  • ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۷:۴۶


امید به رونق اشتغال در چهارمحال وبختیاری با نرخ بیکاری 18.3 درصد که بالاترین آمار بیکاری کشور را به خود اختصاص داده، دولت تدبیر و امید را بر آن داشته تا طرح های اشتغالزایی بادوام و پایدار را در این استان اجرایی کند.

به گزارش ایرنا، بیکاری مقوله ای است که کم و بیش جوامع مختلف را درگیر خود کرده است. هرچند دولت در تلاش برای کاهش این معضل برآمده، اما اینکه برای مهار یا کاهش بیکاری باید چه راهکارهایی به کار گرفت، موضوعی است که نه تنها نیاز به تدبیر و هوشمندی دولت دارد بلکه همراهی و همکاری مردم در اجرای طرح های کارآفرینی و اشتغالزایی را می طلبد.
هرچند بیکاری در سایر کشورها تعاریف خاص خود را دارد، اما مرکز آمار ایران در نظام آمارگیری خود بیکار را اینگونه تعریف کرده است: بیکار به تمام افراد 10 ساله و بیشتر اطلاق می شود که فاقد کار باشند (اشتغال مزدبگیری یا خوداشتغالی نباشند)، آماده برای کار و جویای کار باشند. همچنین افرادی که به دلیل آغاز به کار در آینده و یا انتظار بازگشت به شغل قبلی جویای کار نبوده ولی فاقد کار و آماده برای کار بودند، بیکار محسوب می شوند.
چهارمحال و بختیاری حدود 945 هزار نفر جمعیت دارد که براساس آمارهای ارائه شده از سوی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان از این تعداد، 43 هزار نفر در سامانه کاریابی ثبت نام کرده و جویای کار هستند.
این درحالی است که آمار غیررسمی بیکاری در استان بیش از 60 هزار نفر اعلام شده و با وجودی که چند سالی است مسئولان سعی در احصای دقیق تعداد آمار بیکاران استان دارند، اما این مهم تاکنون محقق نشده و نمی توان آمار واقعی این حوزه را اعلام کرد.
با این وجود چهارمحال و بختیاری طبق آمار اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران با 18.3 درصد نرخ رشد بیکاری بالاترین تعداد بیکاران کشور را دارد.
با وجودی که بیش از 43 هزار شغل این استان در دولت یازدهم ایجاد و 82 درصد از برنامه ایجاد 21 هزار شغل در سال جاری تاکنون محقق و در حوزه مشاغل خانگی نیز 3 هزار و 750 طرح به بانک های عامل معرفی شده است، اما به سبب نرخ مشارکت اقتصادی 40 درصدی در استان، معضل بیکاری همچنان مردم این استان به ویژه فارغ التحصیلان دانشگاهی را با چالش جدی مواجه کرده است.
بدیهی است کمک برای رفع این بحران و رونق اشتغال در چهارمحال و بختیاری یک ضرورت است و با توجه به برنامه های دولت در حوزه اشتغال فراگیر، مشاغل خانگی و روستایی می توان امید به رفع این مشکل داشت.

** مناطق محروم کشور در اولویت اشتغالزایی
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اولویت اشتغالزایی در کشور را اشتغال روستایی، مناطق محروم و مرزی اعلام کرد و گفت: از آنجا که در سالهای گذشته در حوزه اشتغال حمایتی موفقیت های خوبی نصیب کشور شد، می کوشیم تا همین راهبرد را در خصوص توسعه اشتغال در مناطق روستایی و محروم کشور به کار گیریم.
نصرالله بازوند با بیان اینکه اعتبارات خوبی برای توسعه اشتغال فراگیر در کشور اختصاص داده شده است، افزود: برنامه بر این است تا استانهایی همچون چهارمحال و بختیاری که دارای نرخ بیکاری بالا هستند از اعتبارات بیشتری برخوردار شوند.
وی با بیان اینکه بالا بودن نرخ بیکاری در چهارمحال و بختیاری معلول علل مختلفی است، تصریح کرد: افزایش تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی، نبود زیرساخت های لازم برای جذب سرمایه گذار و نداشتن مهارت لازم نیروی کار سبب شده تا این استان جزو بیکارترین استانهای کشور قرار گیرد.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: برای کاهش نرخ بیکاری این استان باید بسیج عمومی اعلام شود و همه دستگاه ها و نهادها همکاری کنند.
همچنین چهارمحال و بختیاری استان پایلوت اجرای طرح الگوی نوین مشاغل خانگی اجرای طرح مشاغل خانگی تحت عنوان الگوی نوین مشاغل خانگی از دیگر طرح های پیشنهادی دولت برای رفع مساله بیکاری در استان است.
این طرح با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی در هشت استان کشور به صورت نمونه در حال اجراست.
رئیس جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری در همین خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: طرح الگوی نوین مشاغل خانگی دارای سه مرحله شناسایی ظرفیت ها و مزیت ها، آموزش و توانمندی و اتصال به بازار است که بزودی مرحله نخست این طرح در استان به پایان می رسد.
وحید خلیلی اردلی افزود: با بررسی ظرفیت ها و مزیت های استان در حوزه مشاغل خانگی بزودی نتیجه این مطالعات از سوی کمیته علمی اعلام می شود.

** اختصاص 225 میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی به استان
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری نیز با اشاره به اختصاص 225 میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی به استان اظهار کرد: افراد متقاضی در 307 ردیف شغلی شامل قالی بافی، صنایع دستی، فعالیت های تبلیغاتی، تولید کتاب، گردشگری، مرغ بومی، تولید مواد غذایی و سایر فعالیت های خانگی می توانند از این تسهیلات استفاده کنند.
فاضل خاطرنشان کرد: در همین راستا 3 هزار و و 750 طرح مشاغل خانگی به بانک های عامل معرفی شده که تاکنون 61 میلیارد ریال اعتبار جذب شده است.ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: