نرخ بیکاری پاییز امسال 11.9 درصد شد

  • کد خبر: ۵۷۹۵
  • ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۷:۴۷


مرکز آمار ایران نرخ بیکاری در فصل پاییز امسال را 11.9 درصد و این شاخص را در میان جوانان 25 درصد اعلام کرد.

به گزارش ایرنا و بر اساس یافته های این مرکز که عصر یکشنه منتشر شد، در پاییز امسال 40.1 درصد جمعیت 10 ساله و بیشتر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند.
بررسی روند تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی کل کشور نشان می‌دهد که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (پاییز ١٣٩5)، 1.2 درصد افزایش و نسبت به فصل گذشته (تابستان ١٣٩٦)، 0.9 درصد کاهش داشته است.
روند تغییرات نرخ بیکاری کل کشور نشان می‌دهد که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (پاییز١٣٩٥)، 0.4 درصد کاهش و نسبت به فصل گذشته (تابستان ١٣٩٦) 0.2 درصد افزایش داشته است.
بررسی روند تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی کل کشور نشان می‌دهد که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (پاییز ١٣٩5)، 1.2 درصد افزایش و نسبت به فصل گذشته (تابستان ١٣٩6)، 0.9 درصد کاهش داشته است.
نرخ بیکاری جوانان 15 تا 29 ساله نیز حاکی از آن است که 25 درصد از این جمعیت در فصل پاییز بیکار بوده اند.
این شاخص در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیش‌تر بوده است.
بررسی روند تغییـرات نرخ بیکاری جوانان 15 تا 29 ساله نشان می‌دهد که این شاخص نیز نسبت به فصل مشابه در سال گذشته 1.4 درصد کاهش و نسبت به فصل قبل 0.6 درصد افزایش پیدا کرده است.
بررسی سهم اشتغال ناقص نشان می‌دهد که در پاییز امسال 10.8 درصد جمعیت شاغل،‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیشتر) کمتر از 44 ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند.
این در حالیست که 37.1 درصد از شاغلان 15 ساله و بیشتر، 49 ساعت و بیش‌تر در هفته کار کرده‌اند.
بررسی اشتغال در بخش‌های عمده فعالیت اقتصادی نشان می‌دهد که بخش خدمات با 50.1 درصد بیشترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش­های صنعت با 32.6 درصد و کشاورزی با 17.2 درصد قرار دارند.
اطلاعات نتایج این بررسی به­صورت تفصیلی بزودی در درگاه ملی آمار به نشانی www.amar.org.ir قابل دسترس خواهد بود.ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: