رشد بدنه دولت نشانه کم توجهی به اشتغال در بخش خصوصی است

  • کد خبر: ۵۷۹۸
  • ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۷:۴۸


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، بر کوچک سازی بدنه دولت تاکید کرد و گفت: افزایش اشتغال در دولت نشانه کم توجهی به کارآفرینی در بخش خصوصی است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمدجواد آذری جهرمی» روز یکشنبه در چهارمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی در دانشگاه شهید بهشتی افزود: باید کارآفرینی در بخش خصوصی جدی گرفته شود.
وی کوچک سازی بدنه دولت را به منزله بی توجهی به استعدادها ندانست و با تاکید بر لزوم شایسته سالاری گفت: شایسته سالاری نباشد، ظلم است.
عضو هیات دولت با بیان اینکه اصل اقتصاد مقاومتی نگاه کردن به داشته های خود و اتکا بر توانمندی های داخلی است، اضافه کرد: باید حداکثر نیاز خود را از طریق تولید داخل تامین کنیم و آنجا که ظرفیت وجود دارد، قدام به صادرات کنیم.
آذری جهرمی به شبکه ملی اطلاعات که از پروژه های زیرساختی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در اقتصاد مقاومتی است اشاره کرد و افزود: توسعه دسترسی مردم به ظرفیت حداقل 20 مگابیت تا پایان برنامه ششم از دیگر پروژه زیرساختی به شمار می رود که مسئولیت آن بر عهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.
وی به پروژه مدیریت املاک کشور به عنوان یکی دیگر از پروژه های اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و ادامه داد: 28 دستگاه در این پروژه به یکدیگر متصل می شوند تا بتوان موضوعاتی که در این بخش وجود دارد را رسیدگی کنند.
آذری جهرمی عنوان کرد: طبق یکی از بندهای اقتصاد مقاومتی میزان مصرف داخلی داده باید به 80 درصد و مصرف داده بین المللی به 20 درصد برسد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه گاهی موضوع اقتصاد مقاومتی دستمایه رقابت های سیاسی قرار می گیرد، گفت: اگر بخواهیم اقتصاد کشور به رشد و باروری برسد باید به اقتصاد مقاومتی بپردازیم و چاره ای جز آن وجود ندارد.
آذری جهرمی قاچاق را یکی از موضوعات مورد توجه در مقوله اقتصاد مقاومتی دانست و اظهار کرد: مبارزه با قاچاق یکی از شاخص های اصلی اقتصاد مقاومتی به شمار می رود که حلقه مفقوده آن فناوری اطلاعات است.
عضو کابینه دولت تدبیر و امید با بیان اینکه در نتیجه اتصال سیستم ها به یکدیگر، بهره وری حاصل می شود که در اقتصاد مقاومتی به آن توجه شده است، خاطرنشان کرد: یکی از زیرساخت های اساسی اقتصاد مقاومتی بحث دولت الکترونیک بوده که اقدام های خوبی در این راستا انجام شده است.
وی به افزایش 12 میلیارد دلاری تجارت شفاف و مقابله با قاچاق با نقش پررنگ فناوری اطلاعات در سامانه‌های سه گانه گمرک، بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد و گفت: امروز نظام گمرک در عرصه ارایه آمار به شفافیت رسیده و مشخص است که واردات به چه میزان و بر اساس کدام چارچوب و در زمان بندی های مشخص انجام شده است.
آذری جهرمی با تاکید بر اینکه اکنون فناوری اطلاعات حلقه مفقوده در بخش توزیع است، افزود: در کشورهای پیشرفته و حتی کشورهای منطقه با توجه به تطبیق نظام مالی و فاکتورهای فروش میزان مصرف در بخش های مختلف مشخص است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در کشور به دلیل داشتن آمار حدودی و حدسی، شاهد هرج و مرج در بازار هستیم، گفت: بنابراین وقتی میزان مصرف مشخص باشد متناسب با آن می توان تولید را در همه حوزه های کشاورزی، صنعت، پتروشیمی، منسوجات و سلامت انجام داد.
آذری جهرمی با اعلام اینکه برای پیاده سازی هر سیاستی نیاز به مدیریت زنده داریم، اظهار کرد: هر نظام اقتصادی یا اجتماعی که بخواهیم پیاده سازی کنیم، لازمه آن آمار است.
عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه در نظام دولت الکترونیکی اقدام های قابل توجه اما سیلندری انجام شده است، گفت: اگر به صورت مجزا حوزه های مختلف را بررسی کنیم، شاهدیم که اقدام های قابل توجهی انجام شده است.
آذری جهرمی به اقدام های انجام شده در حوزه بانکی، بیمه، مالیات، صنعت و حمل و نقل اشاره کرد و بیان داشت: مجموع اقدام های انجام شده دارای برآیند خاصی نیست که بخشی از آن به فرهنگ سازمانی بر می گردد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه بعد از اجرای کامل نظام دولت الکترونیک بسیاری از مراجعات حضوری حذف می شود، گفت: همین حذف مراجعات دلیل مقاومت مجموعه های اجرایی است.
وی با انتقاد از اینکه کارها به صورت مجزا در هر دستگاه پیگیری می شود، اظهار داشت: مشکل نظام اجرا شده در دولت الکترونیک این است که به صورت سیلندری در هر دستگاه به صورت مجزا اجرا شده است و به جای پاسکاری متقاضیان از جایی به جای دیگر، اکنون متقاضی از سایتی به سایت دیگر پاسکاری می شود.
آذری جهرمی با اشاره به اینکه فناوری اطلاعات ابزاری برای تحول است، اظهار کرد: برای ایجاد تغییرات باید ریسک را بپذیریم و توجیه عمومی کنیم و باید متوجه بود تا بدنه دولت را بزرگتر نکنیم و باید با استفاده از فناوری اطلاعات جلوی بزرگتر شدن دولت را گرفت.
وی خواستار آن شد تا مدیران خود به دنبال ایجاد تحول باشند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تلاش برای ارایه آخرین دستاورد های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخش اقتصاد مقاومتی خبر داد و گفت: تلاش می شود تا قبل از پایان سال این مهم محقق شود.
آذری جهرمی گفت: 2سال پیش و با وجود نبود برنامه مدون دولت درباره ایجاد اشتغال در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات، این وزارتخانه تلاش خود را انجام داد و یک انفجار در عرصه اشتغال کشور ایجاد کرد.
وی به ضرورت تدوین برنامه برای رسیدن به اقتصاد دیجیتال تاکید کرد و گفت: مقاومت در برابر اقتصاد دیجیتال، ناآگاهی مدیران از آن و چوب زیرچرخ گذاشتن تنها سبب می شود در آینده خودمان را در عرصه اقتصاد دیجیتال بسوزانیم.
وزیرارتباطات از اجرای طرح فراگیر اشتغال در هشت استان کشور از ابتدای امسال خبرداد و افزود: چند استان در این طرح موفق بوده اند و دیگران هم باید تلاش کنند.ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: