همدان در مدار کاهش بیکاری با تحقق 80 درصدی تعهد اشتغال

  • کد خبر: ۵۸۰۱
  • ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۷:۴۹


راهبرد احیای واحدهای تولیدی راکد، افزایش ظرفیت تولید واحدها، پرداخت سرمایه در گردش و بازکردن گره واحدهای تولیدی در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید موجب تک نرخی شدن بیکاری و تحقق 80 درصدی تعهد اشتغال در استان همدان شده است.

به گزارش ایرنا، طبق اعلام مراجع رسمی، سال گذشته نرخ بیکاری در استان همدان به رقم هشت درصد کاهش یافت و این استان از نظر نرخ اشتغال جزو سه استان نخست کشور قرار گرفت و امسال نیز از تعهد ایجاد 19 هزار و 800 شغل در استان، تاکنون بیش از 80 درصد معادل 16 هزار شغل ایجاد شده است.
به گفته کارشناسان و حتی محمدناصر نیکبخت استاندار همدان، اگرچه تا رسیدن به نقطه مطلوب در حوزه اشتغال و توسعه بخش های صنعتی، کشاورزی و گردشگری در دیار هگمتانه هنوز فاصله زیادی وجود دارد، اما تلاش های دولت یازدهم و دوازدهم در زمینه اشتغالزایی با وجود مشکلات اقتصادی که کشور با آن روبروست، چشمگیر ارزیابی می شود.
با روی کار آمدن دولت یازدهم طبق بررسی های صورت گرفته از حدود یکهزار و 700 واحد صنعتی موجود در همدان 600 واحد تعطیل، ورشکست و یا به تملک بانک ها درآمده بودند و 17 واحد تولیدی یعنی یک درصد واحدها با بیش از 70درصد ظرفیت فعال بودند و ظرفیت مابقی واحدها زیر 70 درصد بود.
بر این اساس برای مدیریت واحدهای راکد، ساز و کار جداگانه ای طراحی و در برنامه های اقتصاد مقاومتی لحاظ شد و کارگروه رونق تولید همزمان با ستاد تسهیل و رفع موانع تولید فعالیت خود را آغاز کرد.
دولت یازدهم و دوازدهم طی سال های اخیر با اجرای طرح های مختلف از جمله رونق تولید، ارایه تسهیلات اشتغال فراگیر و مشاغل روستایی و همچنین طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی و تقویت آموزش های فنی و حرفه ای تلاش کرده است تا ضمن تقویت صنعت و کشاورزی، فرصت های شغلی جدید برای جوانان ایجاد کند.
در کنار سیاست های یاد شده که در حوزه داخلی بوده اند، نباید از تاثیرهای مستقیم و غیرمستقیم سیاست های خارجی دولت بر حوزه اشتغال که موجب افزایش جذب سرمایه گذاری های خارجی و برقراری امکان ارتباط و همکاری های اقتصادی با کشورهای مختلف شده است، به سادگی گذشت.

***جذب سرمایه خارجی عامل توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال
استاندار همدان در گفت وگو با خبرنگار ایرنا به توضیح عوامل موثر در توسعه اقتصادی، افزایش اشتغال و تک نرخی شدن بیکاری در همدان اشاره و اظهار کرد: وجود ظرفیت های متنوع برای جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی از عوامل مهم تک نرخی شدن آمار بیکاری همدان است.
محمد ناصر نیکبخت بیان کرد: موقعیت جغرافیایی استان همدان از جمله فاصله حدود سه ساعتی همدان با 9 استان مجاور و پایتخت، وجود هفت بزرگراه، 2 خط ریلی، فرودگاه با قابلیت نشست و برخاست هواپیماهای پهن پیکر، ظرفیت مخابراتی با بالاترین پهنای باند و پشتیبانی اینترنتی 6 استان و سرویس دهی به 20 استان، از علل فراهم بودن زمینه سرمایه گذاری خارجی در همدان است.
وی با بیان اینکه فعال سازی واحدهای تولیدی راکد و نیمه تعطیل استان از مهمترین برنامه هایی بود که در دولت 11 و 12 با جدیت بیشتری پیگیری شد، افزود: تیم اقتصادی استانداری همدان از ابتدای سال 93 اقدام به شناسایی واحدهای تولیدی نیمه فعال و راکد این استان با بدهی بیش از یک میلیارد ریال کردند.
وی اضافه کرد: بر این اساس تمامی واحد تولیدی فعال دارای مشکل، نیمه فعال و راکد این استان شناسایی شد و با استفاده از ماده 16 برای قسط بندی بدهی آنها و فراهم کردن زمینه دریافت تسهیلات سرمایه در گردش اقدامات لازم صورت گرفت.
استاندار همدان حمایت از بخش خصوصی را از رویکرهای اصلی دولت تدبیر و امید برای افزایش اشتغال دانست و گفت: باید برای سرمایه گذار امنیت و امید ایجاد کرد تا بخش خصوصی سرمایه اش را به بخش تولید هدایت کند و شاهد ایجاد فرصت های شغلی باشیم.

***احیای 144 واحد تولیدی همدان
نیکبخت با بیان اینکه 144 واحد تولیدی، صنعتی و کشاورزی تعطیل شده همدان، سال گذشته با همکاری تیم اقتصادی استان به چرخه تولید بازگشت، افزود: یکی از علل رونق اشتغال در همدان افزایش سرمایه گذاری خارجی است.
نیکبخت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سفر حجت الاسلام دکتر حسن روحانی به همدان اظهار کرد: تمامی اعتبارات سفر رئیس جمهوری به این استان برای اجرای 44 طرح بصورت 100درصد و در برخی موارد بیش از 100 درصد تخصیص و به استان پرداخت شد.
وی اضافه کرد: ایجاد شغل برای 19 هزار و 980 نفر در استان همدان از سوی دبیرخانه کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری تعیین شده باید در سال جاری محقق شود و تا کنون بیش از 16 هزار شغل ایجاد شده است.

***پیش بینی ایجاد 30 هزار شغل
استاندار همدان با بیان اینکه تسهیلات اشتغالزایی در استان همدان 15 هزار میلیارد ریال است، اظهار داشت: با جذب این تسهیلات پیش بینی می شود 30 هزار شغل در استان همدان ایجاد شود.
نیکبخت بیان کرد: در همایش استانداران در مرکز، گزارشی از عملکرد ایجاد اشتغال در استان همدان ارائه شد و تعهد ایجاد اشتغال برای 30 هزار نفر را در سال 97 داده ام.
وی با بیان اینکه ایجاد این تعداد شغل قابل دسترسی است چراکه استان همدان ظرفیت های زیادی دارد، گفت: ایجاد اشتغال در استان همت همگانی می‌خواهد و همکاری دستگاه‌های اجرایی، مدیران، کارشناسان، بانک‌ها و استقبال از سرمایه‌گذاران را می‌طلبد.
نیکبخت ادامه داد: در دولت یازدهم تلاش‌های خوبی در زمینه اشتغال شده و دولت همه توان خود را گذاشته بود تا مشکلات ایجاد شده در مسیر اقتصاد را حل کند چرا که قبل از دولت یازدهم اقتصاد آسیب دیده بود.
وی با اشاره به اینکه سال گذشته 10 هزار نفر بیمه شده جدید در استان همدان ثبت شد، اضافه کرد: مرکز پژوهش‌‎های مجلس شورای اسلامی تابستان اعلام کرد که در سال 94 رتبه کسب و کار استان همدان 24 بوده و این رقم در سال گذشته به رتبه 11 رسیده و ارتقا پیدا کرده است.
وی با بیان اینکه چهار هزار و 850 میلیارد ریال نیز از ابتدای شروع به کار دولت دوازدهم در این استان برای ایجاد اشتغال سرمایه گذاری شده است، افزود: با این میزان سرمایه گذاری در فاصله زمانی 20 مرداد تا یکم آذر ماه سالجاری، برای یک هزار و 984 جویای کار، اشتغال ایجاد شده است.

***ایجاد چهار هزار و 800 شغل در بخش های صنعتی
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان نیز گفت: تعهد اشتغال این سازمان در سالجاری پنج هزار و 200 نفر تعیین شده که تا کنون چهار هزار و 800 اشتغال ایجاد شده است.
حمیدرضا متین افزود: از این تعداد چهار هزار 300 شغل در سامانه رصد ثبت شده است و تا پایان سال با همکاری بانک ها برای بیش از پنج هزار و 200 نفر اشتغال ایجاد می شود.
وی با اشاره به مشکل بیمه کردن افراد شاغل در برخی صنف ها به دلیل بالا بودن قیمت بیمه ها، گفت: تعداد این افراد در آمار اشتغال استان محسوب نشده است و فقط به دنبال آن بودیم که آمار درستی از اشتغال ارایه شود.
وی اظهار کرد: در بخش صنعت یک هزار و 170 پروانه بهره برداری معتبر در استان همدان وجود دارد که از این تعداد 170واحد تعطیل رسمی است و 30 واحد فعالیتی غیر از پروانه دارند و نمی توان جزو آمار ارایه کرد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان افزود: تعدادی از واحدها مانند واحدهای آجر و شن و ماسه نیز به صورت فصلی کار می کنند و در فصل سرما نمی توانند فعالیت داشته باشند.
وی اظهار کرد: در دولت تدبیر و امید تعدادی از واحدها بر اساس بخشنامه ای تغییر وضعیت یافت و فعال شد اما این بخشنامه در محاکم دیوان عدالت اداری لغو شد و این موضوع بر واحدهای غیرفعال تاثیر گذاشت و نتوانستیم برای احیا آنها آسان وارد عمل شویم.
متین ادامه داد: در خصوص احیا واحدها هر زمان که درخواستی رسیده در کمتر از یک هفته جلسه ستاد تسهیل برگزار و به موارد رسیدگی شده است تا بتوانیم در کمک به اشتغال استان همدان سهمی داشته باشیم.
وی با بیان اینکه آمار اشتغال اسمی استان همدان در بخش صنعت 28 هزار نفر است، افزود: اما در حال حاضر اشتغال واقعی استان همدان 24 هزار نفر است که در واحدها فعال هستند و این اشتغال مستقیم بیمه شده های استان همدان است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان اضافه کرد: در آغاز فعالیت دولت یازدهم در همدان آمار اشتغال واحدهای صنعتی استان همدان 19 هزار 800 نفر بود.
متین اظهار کرد: 6 هزار و 600 میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید در استان همدان است که حدود چهار هزار و 200 میلیارد ریال آن تا کنون عقد قرارداد و پرداخت شده است و حدود بیش از یکهزار میلیارد ریال پرونده نیز در دست بررسی است.
وی خاطرنشان کرد: تا پایان سال در بخش صنعت و گردشگری پیش بینی می شود پنج هزار و 700 میلیارد ریال جذب شود.

*** ایجاد 16 هزار شغل از ابتدای سال جاری تاکنون در همدان
مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان همدان گفت: در سال جاری برای 16 هزار و 721 نفر اشتغال ایجاد شده که در سامانه رصد ثبت شده است.
سید احمد توصیفیان افزود: تعهد اشتغال استان همدان در سال جاری 19 هزار و 980 شغل است.
وی با اشاره به اینکه بر اساس آمار مرکز آمار ایران در سال 95 نرخ بیکاری در استان همدان 9.5 درصد بود ادامه داد: در نیمه نخست امسال این عدد به 9.3 درصد کاهش یافت و استان همدان پس از استان‌های مرکزی و سمنان در رتبه سوم کشور قرار دارد.
مدیرکل کار ،تعاون و رفاه اجتماعی استان همدان اظهار کرد: علاوه بر تسهیلات رونق تولید که بالغ‌ بر 6 هزار میلیارد ریال است و یک هزار و 130 میلیارد ریال تسهیلات خود اشتغالی نیز برای استان در نظر گرفته شده است.
توصیفیان ادامه داد: در بخش اشتغال فراگیر نیز سه هزار و 400 میلیارد ریال و اشتغال روستایی یک هزار و 360 میلیارد ریال برای استان در نظر گرفته شده است.
وی افزود: تاکنون بیش از 600 طرح اشتغالزا مصوب و سه هزار و 760 میلیارد ریال برای این تعداد طرح در نظر گرفته شده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان از متقاضیان دریافت تسهیلات اشتغال فراگیر استان درخواست کرد برای دریافت تسهیلات از این پس با مراجعه به سامانه کارا http://kara.mcls.gov.ir ثبت نام و جهت دریافت کد رهگیری اقدام کنند.
وی گفت: ظرفیتی که امسال توسط دولت دوازدهم برای ایجاد اشتغال در سطح کشور فراهم شده، از پیروزی انقلاب تاکنون بی سابقه است.
توصیفیان اضافه کرد: چنین عزمی از سوی رهبر معظم انقلاب، سران قوا و سایر مسئولان کشوری برای ایجاد اشتغال، ظرفیتی مهم برای مدیران است تا در تحقق شعار سال و ایجاد اشتغال تلاش کنند.

دریافت 2 هزار و 171 نفر بیمه بیکاری در استان همدان
مدیرکل تامین اجتماعی استان همدان نیز گفت: ابتدای سال مقرری بیکاری 2 هزار و 493 نفر بوده است به 2 هزار و 171 نفر رسیده است که حقوق بیمه بیکاری دریافت می کنند.
محمد عسگری افزود: در سال جاری هفت هزار بیمه شده جدید در استان همدان ثبت شده است.
وی اظهار کرد: 40 هزار و 686 نفر در اسفند ماه سال 95 مستمری بگیر بوده اند که این رقم امروز به 43 هزار و چهار نفر رسیده است.
وی ادامه داد: تعداد بیمه شدگان اصلی در استان همدان 240 هزار نفر است که در استان همدان با احتصاب خانوار به 737 هزار نفر می رسد.ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: