لزوم حرکت نظام آموزشی به سمت توانمندسازی نیروی کار آتی

  • کد خبر: ۵۸۱۴
  • ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۳


رییس موسسه کار و تامین اجتماعی گفت: برای تحول در اشتغالزایی، نظام آموزشی باید به سمت توانمندسازی و افزایش قابیلیت ها در نیروی کار آتی حرکت کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمدرضا سپهری» عصر شنبه در نخستین روز از سلسله نشست های «عدالت اجتماعی؛ از آرمان تا واقعیت» افزود: اگر فضای آموزشی ما، قابلیت ها را افزایش دهد می توان انتظار داشت که فارغ التحصیلان وارد بازار کار شوند.
سپهری ادامه داد: این قابلیت ها از سوی نهادهای بین المللی دسته بندی شده و عمده آنها فهم فرهنگی از جامعه، اخلاق حرفه ای، انعطاف پذیری، سهیم شدن در نوآوری و خلاقیت، توانایی فائق شدن بر شرایط مبهم، توانایی کار تیمی و غیره است.
وی به تشریح سه دسته قابلیت های فردی، اجتماعی و محیطی پرداخت و گفت: در قابلیت های فردی مجموعه ای از ویژگی ها مانند آموزش، سلامت، مهارت و غیره مطرح است که شرط لازم برای ورود به بازار کار به شمار می رود.
رییس موسسه کار و تامین اجتماعی اضافه کرد: قابلیت های اجتماعی مانند انسجام ملی، مشارکت اجتماعی و قابلیت های محیطی مانند محیط زیست سالم، امنیت و غیره است. همه این موارد در کنار هم یک فضای اجتماعی توان افزا را به وجود می آورند.
«اشتغال متکی به توسعه این قابلیت ها در هر سه وجه است و بدون شک نقص قابلیت ها در هر کدام از این وجوه یک مانع برای شغل آفرینی در اقتصاد خواهد بود».
وی تصریح کرد: اشتغال به تغییر نگرش نیروی کار، اصلاح ساختارها و انسجام سیاستی نیازمند است.
سپهری اضافه کرد: در دنیای امروز شایستگی ها به اشتغال کمک می کند.
از دید وی، نیاز امروز نیروی انسانی آشنایی با بازار کار جهانی است.
سلسله نشست های «عدالت اجتماعی؛ از آرمان تا واقعیت» تا هشتم اسفندماه در ساختمان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار می شود.
استادان دانشگاه و کارشناسان مسائل جامعه شناسی، اقتصاد و اشتغال در کنار مقام های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مشکلات این بخش را بررسی و راهکارهای لازم را پیشنهاد می کنند.
موضوع نشست اول «اشتغال و عدالت اجتماعی» که امروز برگزار شد، بود.ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: