تلاش دولت برای ریشه کنی بیکاری در کهگیلویه و بویراحمد

  • کد خبر: ۵۸۱۷
  • ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۴


نرخ بیکاری در کهگیلویه و بویراحمد از 17 درصد سال 92، در تابستان 96 به 13 درصد رسید و با اجرای برنامه ایجاد سالانه 15 هزار شغل، چشم انداز روشن تری برای اشتغال در استان ترسیم کرد.

به گزارش ایرنا، مسئولان کهگیلویه و بویراحمد که با بهره گیری از ظرفیت‌های مغفول در بخش‌های گردشگری، صنعت و کشاورزی موفق به کاهش چهار درصدی نرخ بیکاری در دولت یازدهم شدند، با برنامه ریزی برای ایجاد 15 هزار شغل در سه سال آینده امیدها را برای کاهش بیکاری در این استان زنده کرده‌اند.
نرخ بیکاری کهگیلویه و بویراحمد که در ابتدای دولت یازدهم 17 درصد بود در فصل بهار امسال به 12 و در فصل تابستان به 13 درصد رسید.

** چشم انداز آینده اشتغال در کهگیلویه و بویراحمد
استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: براساس یک برنامه سه ساله سالیانه پنج تا 6 هزار شغل در این استان ایجاد خواهد شد.
علی محمد احمدی افزود: حوزه‌های انرژی، کشاورزی و گردشگری از ظرفیت‌های اصلی ایجاد فرصت‌های شغلی در کهگیلویه و بویراحمد است.
وی بیان کرد: سالانه بین پنج تا 6 هزار میلیارد ریال تسهیلات در بخش صنعت این استان پرداخت می‌شود که نقش مهمی در ایجاد شغل‌های جدید خواهد داشت.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: با توجه به سهم خوب کهگیلویه و بویراحمد از محل تسهیلات رونق تولید و تسهیلات فراگیر اشتغال روستایی می‌توان با مدیریت بهینه نرخ بیکاری را در این استان به میزان چشمگیری کاهش داد.
احمدی با اشاره به زیرساخت‌های ایجاد شده در آبیاری نوین در دشت‌های جنوبی کهگیلویه و بویراحمد ابراز امیدواری کرد که با تکمیل این طرح‌ها بتوان ضمن ایجاد اشتغال پایدار، تولید محصولات کشاورزی را به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش داد.
استاندار بیان کرد: هم اکنون کهگیلویه و بویراحمد در تولید محصولات کشاورزی در چندین محصول رتبه چهارم تا دهم کشور را دارد.
احمدی عنوان کرد: در تولید محصول باغی مانند مرکبات و سیب، توسعه فراوری و صنایع تبدیلی و حفظ تولید از برنامه‌های در دست اجراست.
براساس آمار سازمان جهاد کشاورزی، میزان تولید محصولات کشاورزی استان از 650 هزار تن در سال زراعی 91-92 به 800 هزار تن در سال زراعی 94-95 رسیده است.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: گردشگری مردم محور با توجه به ظرفیت‌های موجود طبیعی از برنامه‌های دولت دوازدهم برای ایجاد فرصت‌های شغلی در این استان است.
احمدی عنوان کرد: تاکنون بخشی از زیرساخت‌های گردشگری کهگیلویه و بویراحمد با مشارکت بخش خصوصی و حمایت دولت در پرداخت تسهیلات انجام شده و این روند ادامه خواهد داشت.
وی حوزه انرژی را از دیگر قابلیت‌های مهم استان کهگیلویه و بویراحمد دانست و افزود: تلاش می‌شود از این پتانسیل نیز استفاده‌های بهتری شود.
افزون بر 20 درصد نفت و گاز کشور در جنوب استان کهگیلویه و بویراحمد و در منطقه نفتی گچساران تولید می‌شود.

** اختصاص اعتبار برای اشتغال فراگیر
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد گفت: در سال جاری برای رونق اشتغال در این استان سه هزار و 270 میلیارد ریال تسهیلات به این استان اختصاص یافته است که از این مبلغ 100 میلیارد ریال خوداشتغالی است.
پروانه نیکمرام افزود: برای ایجاد اشتغال پایدار در روستاها و مناطق عشایری نیز یک هزار و 70 میلیارد ریال اعتبار با سود 6 درصد اختصاص یافته است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد گفت: یک هزار و 328 نفر در سامانه کارا برای دریافت تسهیلات فراگیر اشتغال در این استان نام نویسی کردند که 640 طرح از سوی دستگاه‌های اجرایی تصویب و به کارگروه اشتغال ارسال شده است.
نیکمرام افزود: تاکنون 62 طرح اشتغالزا با 524 نفر اشتغالزایی در کارگروه اشتغال کهگیلویه و بویراحمد تصویب شده است.
وی بیان کرد: 2 میلیارد و 100 میلیون ریال از تسهیلات اشتغال فراگیر این استان تاکنون ابلاغ شده است.
نیکمرام اظهار داشت: طرح‌های تصویب شده در رسته‌های گردشگری، گیاهان دارویی، پرورش طیور -از جمله شترمرغ و بلدرچین-، گاوداری صنعتی و صنایع تبدیلی کشاورزی است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: بانک‌ها ظرف یک ماه نتیجه هرکدام از این تسهیلات را باید به دبیرخانه کارگروه اشتغال استان اعلام کنند.
نیکمرام گفت: تسهیلات اشتغالزای فراگیر با سود بین 6 تا 9 درصد خواهد بود که به طرح‌های روستایی و عشایری پرداخت می‌شود.
وی عنوان کرد: متناسب با شرایط و ویژگی‌های طرح‌ها بخصوص اشتغالزا بودن آن‌ها و تأثیرشان در رونق تولید تا میزان 6 درصد مشمول دریافت یارانه خواهند شد.
هدف از برنامه اشتغال فراگیر ایجاد فرصت‌های شغلی جدید برای جوانان بویژه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، ارتقای اشتغال پذیری، مهارت آموزی نیروی کار و حفظ و صیانت از نیروی کار موجود کشور است.

** برنامه‌های در دست اجرای اشتغال در بخش نفت و پتروشیمی
وزیر نفت در گچساران گفت: یک طرح پنج میلیارد دلاری برای سرمایه گذاری در مناطق نفتخیز کشور اجرا می‌شود.
بیژن نامدار زنگنه افزود: در این طرح 2 میدان نفتی گچساران هم در آن قرار دارد که حداقل 60 تا 70 میلیون دلار در این شهرستان سرمایه گذاری خواهد شد.
وی با اشاره به برنامه ریزی برای ساخت 6 واحد پتروشیمی در کهگیلویه و بویراحمد که چهار واحد آن در گچساران است گفت: هیچ استانی جز در خوزستان و بوشهر این تعداد پتروشیمی در حال ساخت ندارد.
نامدار زنگنه بیان کرد: همه این طرح‌ها دارای سرمایه‌گذار هستند که در صورت راه اندازی این طرح‌ها هر کدام حداقل یک هزار شغل ایجاد خواهد کرد.ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: