دولت بر ایجاد اشتغال ناقص تمرکز کند

  • کد خبر: ۵۸۲۰
  • ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۵


یک اقتصاددان گفت: باید تمرکز دولت معطوف به ایجاد اشتغال ناقص بویژه در مناطق محروم و کمتر برخوردار باشد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «سیدمحمد صادق الحسینی» عصر شنبه در نخستین روز از سلسله نشست های «عدالت اجتماعی؛ از آرمان تا واقعیت» افزود: معتقدم نباید منابع محدود خود را برای آرزوی دست نیافتنی کاهش بیکاری در دهه پیش رو صرف کنیم.
صادق الحسینی ادامه داد: باید یارانه‌هایی را که اکنون در اقتصاد ایران به وفور پرداخته می‌شود، به اشتغال خرد یا ناقص تبدیل کنیم.
وی اضافه کرد: باید یارانه های موجود در کشور به سمت یارانه های مبتنی بر ایجاد شغل برود.
این اقتصاددان گفت: قوانین کار برای دستیابی به هدف سیاستگذاری اشتغال باید مبتنی بر ایجاد شغل باشد نه حفظ شغل.

** تغییر توازن های پیشین بین اشتغال بخش کشاورزی و خدمات
صادق الحسینی گفت: پنجره جمعیتی ایران- به معنای امکان زایش شغل به واسطه ورود جمعیت جوان- از سال 1382 باز شده است و در سال 1422 بسته می شود. این پنجره در عراق و افغانستان به عنوان شرکای راهبردی ایران، در سال 1420 باز می شود که فرصت بسیار بزرگی است.
وی یادآوری کرد اکنون 75 درصد اشتغال جدید در حوزه خدمات است و دولت باید به این بخش نگاه ویژه داشته باشد.
به گفته وی، سهم بخش کشاورزی از 24درصد در سال 1384 به 18درصد در سال 1394 رسید. این کاهش نشان می دهد فلات ایران دیگر مناسب بخش کشاورزی نیست.
وی تصریح کرد: بخش های کشاورزی و صنعت قابلیت رشد در ایران را ندارند و باید به سمت بخش خدمات برویم؛ زیرا ایجاد اشتغال در بخش کشاورزی و صنعت دیگر امکانپذیر نیست.
این کارشناس اقتصادی افزود: چاره‌ای نداریم جز اینکه به سرعت به سمت ایجاد زیرساخت‌ها برای فناوری‌های نو حرکت کنیم؛ زیرا این بستر شاید تنها حوزه‌ای باشد که هنوز امکان ایجاد شغل در آن هست.
به گفته وی، شرکت های نوپا (استارت آپ‌ها) در حوزه حمل و نقل نمونه بارز این نوع اشتغال است که کارآیی و اشتغالزایی خود را نشان داده است.
وی تصریح کرد: دولت باید در برابر سرکوب قیمتی ارز ایستادگی کند و با این پدیده مبارزه کند؛ زیرا نرخ ارز یکی از عوامل موثر بر رقابت پذیری تولید داخلی و تحریک تقاضای خارجی برای محصولات ایرانی است.
سلسله نشست های «عدالت اجتماعی؛ از آرمان تا واقعیت» تا هشتم اسفندماه در ساختمان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار می شود.
استادان دانشگاه و کارشناسان مسائل جامعه شناسی، اقتصاد و اشتغال در کنار مقام های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مشکلات این بخش را بررسی و راهکارهای لازم را پیشنهاد می کنند.
موضوع نشست اول «اشتغال و عدالت اجتماعی» که امروز برگزار شد، بود.ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: