برنامه ها و موفقیت های چین در زمینه ایجاد فرصت های شغلی

  • کد خبر: ۵۸۲۶
  • ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۷


چین یکی از موفق ترین کشورها در راستای اشتغالزایی و ایجاد فرصت های شغلی برای کارگران و فارغ التحصیلات دانشگاه ها است مدلی که بکارگیری آن در کشور ما نیز می تواند از درد بیکاری بکاهد.

به گزارش ایرنا به رغم اینکه چین بیشترین جمعیت دنیا را دارد اما در راستای ایجاد فرصت های شغلی، موفقیت های زیادی داشته و سالانه بین 10 تا 13 میلیون فرصت برای بیکاران مهیا می کند.
آمارهای رسمی که وزارت منابع انسانی و تامین اجتماعی چین هم مورد تایید قرار داده است نشان می دهد این کشور فقط بین سال های 2012 تا 2017 میلادی موفق به ایجاد 65 میلیون فرصت شغلی شده است.
با این حساب چین تقریبا به اندازه جمعیت برخی از کشورهای اروپایی نظیر آلمان موفق به اشتغال زایی شده است و همزمان برنامه های گسترده و فراگیری هم برای سال های پیش رو دارد.
در سال 2017 میلادی شمار فارغ التحصیات دانشگاه های چین به هفت میلیون و 900 هزار نفر رسید اما در همین سال چین توانست برای این قشر از جامعه نزدیک به 11 میلیون و 900 هزار فرصت شغلی ایجاد کند.
چین برنامه ای را تنظیم کرده است که بر اساس آن از سال 2016 میلادی تا 2020 میلادی 50 میلیون فرصت شغلی در مناطق شهرنشین و روستانشین کشور ایجاد خواهد شد.
البته این برنامه چین تقریبا مشابه سال های گذشته است و پیشتر نیز این کشور بارها اعلام کرده در طول یک سال اصولا معادل 10 میلیون فرصت شغلی ایجاد می کند.
با این وصف یکی از تفاوت ها این است که چینی ها بر اساس این برنامه قصد دارند دوره های کارآموزی و آموزشی برای کسانی که مایل به اشتغال هستند برگزار کنند و بخصوص برای جوانان دوره های فنی و حرفه ای برگزار خواهند کرد.
شورای دولتی چین در بخشنامه ای خاطر نشان کرده است بر خلاف گذشته این باره گروه های خاصی از جوانان و نیروهای تعدیل شده ادارات، کارخانه ها و فارغ التحصیلان هدف برنامه هستند.
از سوی دیگر به دانشجویان فارغ التحصیل اعلام شده است اگر پس از برگزاری دوره های مذکور مایل به اشتغال در بخش های روستایی باشند به آنها امتیازات ویژه ای داده خواهد شد و از شهریه دانشگاهی آنان کاسته شده و مالیات کمی از حقوقشان کسر خواهد شد.
وزارت منابع انسانی و تامین اجتماعی این کشور گزارش کرده است که با توجه به اینکه در طول سه سال یک میلیون و 800 هزار نفر از کارگران و نیروهای کار بخش های فولاد و زغال سنگ تعدیل خواهند شد باید برای آنان نیز اندیشه کرد.
این وزارتخانه افزوده است دولت مرکزی توجه ویژه ای به این افراد خواهد کرد و برای آنان نیز دوره هایی مد نظر قرار خواهد گرفت تا بتوانند بار دیگر شغلی برای خود پیدا کنند.
چین تحت فشار کشورهای اروپایی و آمریکا باید میزان تولید فولاد خود را در سال های آینده کاهش دهد و به همین منظور شماری از کارخانه ها و بخش های تولیدی صنعتی تعطیل خواهند شد.
این در شرایطی است که هر سال در چین نزدیک به هشت میلیون دانشجو فارغ التحصیل می شوند و یک میلیون کارگر تعدیل می شوند و باید به آنها برای یافتن شغل کمک کرد.
چین در سال های گذشته نزدیک به 10 تا 13 میلیون فرصت شغلی در سال ایجاد کرده است و پیش بینی می شود در طول سال های پیش رو نیز به همین میزان فرصت شغلی ایجاد شود اگرچه برخی منابع پیش بینی می کنند این کشور موفق به ایجاد پنج میلیون فرصت شغلی در یک سال خواهد شد.
چین درصدد توسعه اقتصاد دیجیتالی است و آمارها نشان می دهد در این بخش تا سال 2035 میلادی 415 میلیون نفر مشغول کار خواهند بود که دو برابر سال 2020 میلادی است و ارزش این اقتصاد تا آن زمان به 16 هزار میلیارد دلار خواهد رسید.
چین یکی از خلاق ترین کشورهای دنیا در زمینه اشتغال است و برای نمونه با اجرای ساختار دوچرخه های ثبتی در سراسر کشور توانسته است در دو سال گذشته در این بخش 390 هزار فرصت کاری برای مردم ایجاد کند.
در پنج سال گذشته نزدیک به 90 درصد از دانشجویان فارغ التحصیل دانشگاه های چین شغلی برای خود ایجاد کرده اند و 66 میلیون فرصت شغلی در شهرهای این کشور ایجاد شده است.
با توجه به اینکه این کشور به دنبال تبدیل شدن به جامعه مدرن است و صدها شهر جدید در آینده تشکیل خواهد شد شمار زیادی از روستاییان چینی نیز به شهرها فراخوانده شده اند و برای آنها نیز در پنج سال گذشته در شهرها یک میلیون و 100 هزار فرصت کاری پدید آمده است.ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: