تعطیلی کارخانه ذوب‌آهن 400 قروه‌ای را بیکار کرد

  • کد خبر: ۵۹۰۴
  • ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۶


رئیس مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس گفت: یکی از بسترهای مهم اشتغالزایی در کردستان کارخانه ذوب‌آهن بود که با تعطیلی آن 400 قروه‌ای بیکار شده و به اشتغال کاذب روی آوردند.

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، علیمحمد مرادی در سخنرانی قبل از خطبه‌های نماز جمعه این هفته شهر دلبران اظهار کرد: شهر دلبران یکی از شهرهای محروم استان است.


رئیس مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سفر تاریخی مقام معظم رهبری به استان کردستان در سال 88 اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب در آن دوران بر مهار آب‌هایی که در استان هدر می‌رود تاکید فرمودند به ایشان پاسخ داده شد اعتبار کافی نداریم.


مرادی خاطرنشان کرد: از محل سفر رهبری اعتباری برای دو سد قوچم و سورال اختصاص پیدا کرد و اگر به واسطه این سفر نبود ما در زمینه آب با مشکل مواجه می‌شدیم هر چند وضعیت تخصیص آب هم مبهم و نامشخص است.


رئیس مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس با تاکید براینکه در کمیسیون کشاورزی مشکلات مردم را به صورت جدی دنبال می‌کنم، اظهار داشت: شهرستان قروه مشکل آب شرب داشته و برای جبران این مشکل 9 حلقه چاه حفر شده است.


مرادی خاطرنشان کرد: با پیگیری از وزارت نیرو، تخصیص آب برای قروه و دهگلان را از سد قوچم گرفتیم و قطعا در سال‌های آینده مشکل آب نخواهیم داشت.


نماینده مردم شهرستان‌های قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی اضافه کردم: وقت خود را برای تغییر مدیر و مسوول صرف نمی‌کنم بلکه در زمینه رفع مشکلات و ایجاد امتیازاتی برای حوزه انتخابیه تلاش می‌کنم که به طور مثال برای تامین آب این دو شهرستان 20 بار با وزیر نیرو و معاونین وی صحبت کرده‌ام.


مرادی گفت: در کمیسیون کشاورزی قوانینی وضع می‌کنیم که به نفع کشاورزان است که یکی از آنها حذف جریمه‌ دیرکرد تسهیلات پرداختی بود که جریمه 3 هزار کشاورز کردستانی بخشیده شد.


وی اضافه کرد: برای ایجاد اشتغال در روستاها و شهرهای زیر 10 هزار نفر جمعیت اقدامات خوبی انجام گرفته که حاصل تلاش‌های 17 ماهه نمایندگان شما در کمیسیون کشاورزی است.


وی تصریح کرد: به دنبال درست کردن طرفدار و باند و باندبازی نیستم بلکه تمام توان خود را برای انجام چند کار زیربنایی برای دو شهرستان قروه و دهگلان به کار گرفته‌ام.


مرادی اذعان داشت: ظرفیت ذخیره‌سازی سد سنگ سیاه 23 میلیون مترمکعب است اما اکنون 10 میلیون مترمکعب آب دارد و با تلاش‌هایی که صورت گرفت، انتقال 23 میلیون مترمکعب آب از سد ژاوه به این سد تعریف شده است.


وی عنوان کرد: برای فرد کار نکرده و نمی‌کنم چون هدف اساسی من پاسخگویی به نیازهای اساسی موکلان خود در دو شهرستان قروه و دهگلان است و بر همین اصل اقدامات مختلف را انجام دادم.


رئیس مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی گفت: در این زمینه مشکلات جدی در سطح شهرستان‌های قروه و دهگلان داریم به گونه‌ای که نه تنها طی این سال‌ها شغلی ایجاد نشده است بلکه اشتغال موجود هم حفظ نشده است.


مرادی خاطرنشان کرد: یکی از بسترهای مهم و اشتغالزا در این شهرستان کارخانه ذوب‌آهن بود که به دلیل سوءمدیریت و عدم نظارت تعطیل شد و 400 نفر بیکار شدند و به اشتغال کاذب روی آوردند.


رئیس مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی اذعان داشت: برای جبران مافات، راه‌اندازی زنجیره فولاد در این منطقه را پیگیری کردیم که خوشبختانه با تلاش 18 ماهه، موفق شدیم کارهای مطالعاتی آن انجام و 330 هکتار زمین هم تملک شده است.


مرادی عنوان کرد: راه‌اندازی این مهم زمینه ایجاد اشتغال را برای 10 هزار نفر به صورت مستقیم فراهم خواهد کرد.


نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی اذعان داشت: بنده در زمینه زنجیره فولاد کار خود را به سرانجام رسانده‌ام کار مطالعاتی طرح پایان یافته و در مرحله کلنگ‌زنی است.


 وی گفت: کارهای زمین مانده در قروه و دهگلان زیاد است و به راحتی و در زمان کوتاه قابل حل نیست.


وی با انتقاد از وضعیت جاده‌های دسترسی به شهر دلبران، افزود: این جاده حتی از استانداردهای راه روستایی هم بهره‌مند نیست و امروز به عنوان جاده مرگ در بین مردم شناخته شده است.


رئیس مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس خاطرنشان کرد: بنده به عنوان نماینده شما در مجلس در حقیقت وارث کم‌کاری‌های گذشته هستیم و در وضعیت اقتصادی امروز واقعا رفع این مشکلات کار آسانی نیست.


مرادی اضافه کرد: قروه یکی از ثروتمندترین مناطق در بحث معادن است اما متاسفانه سهمی از این معادن برای خود مردم قروه در نظر گرفته نشده است.ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: